Lek na chłoniaka dla psów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Lek na chłoniaka dla psów

Lek na chłoniaka dla psów

W USA zatwierdzono do użytku lek na chłoniaka dla psów. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i czy ma niebezpieczne efekty uboczne.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) po raz pierwszy zatwierdziła do użytku lek na chłoniaka dla psów.

„Chociaż chłoniak dotyka w Stanach Zjednoczonych co roku niecałe 70 tys. psów, to odpowiada za nawet 24% wszystkich nowotworów wykrywanych u psów, co czyni z niego jedną z najniebezpieczniejszych tego typu chorób u tych zwierząt. Teraz po raz pierwszy właściciele psów uzyskają dostęp do leczenia całkowicie spełniającego standardy FDA” – oświadczył Steven Solomon, dyrektor należącego do FDA Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Lek o nazwie Tanovea (TANOVEA-CA1) wcześniej uzyskał warunkową zgodę FDA na użytkowanie. W tym czasie agencja uznała, że lek jest bezpieczny i „można spodziewać się jego skuteczności” w leczeniu rzadkih przypadków chłoniaka u psów. To warunkowe dopuszczenie do użytku umożliwiło producentowi środka, firmie VetDC Inc. Reklamować Tanovea w tym samym czasie, w którym trwało gromadzenie danych potrzebnych do bełnej zgody na użytkowanie.

Lek przetestowany

W badaniu skuteczności leku wzięło udział 158 psów chorych na chłoniaka, z których 120 otrzymało Tanoveę a 38 placebo. Zwierzęta leczone eksperymentalnym lekiem miały od 1 do 15 lat, zaś w grupie placebo znalazły się psy w wieku od 3 do 16 lat. Jak wynika z badań, lek wydłużył czas życia leczonych zwierząt średnio o 61 dni. U tych psów, których organizm pozytywnie zareagował na leczenie ten okres wydłużył się do 168 dni. Jak czytamy w oświadczeniu Stevena Solomona:

„Leki tego typu mogą przejść pełną ścieżkę akceptacyjną FDA. To daje weterynarzom kolejne ważne narzędzie mogące pomóc w poprawieniu jakości życia psów cierpiących na chłoniaka oraz potencjalnie umożliwić im i ich właścicielom spędzenie więcej czasu razem”.

Efekty uboczne

Choć lek został zatwierdzony, nie oznacza to, że leczone nim psy nie odczuwają poważnych skutków ubocznych. Najczęściej odnotowanymi były: biegunka, zmniejszony apetyt, wymioty, zapadnięcie w letarg, utrata wagi oraz neutropenia, czyli zmniejszenie liczby neutrofilów we krwi, co może prowadzić do ryzyka wystąpienia poważnych infekcji. Najpoważniejszymi przypadkami były śmiertelne zwłóknienie płuc oraz problemy skórne, jak owrzodzenie, infekcje i odchodzenie skóry.

FDA ostrzega, że weterynarze powinni ostrzegać właścicieli psów przed wszystkimi efektami ubocznymi, zanim zdecydują się podać zwierzętom ten lek. W dodatku powinni zapewnić właścicielom dostęp do tabeli informacyjnej produktu.

Zobacz też:

Autor:

Zobacz więcej >