Lęk i strach przed pogodą – jak nazywają się poszczególne fobie? [Wyjaśniamy]

Poznaj najczęstsze rodzaje lęków i fobii związanych ze zjawiskami pogodowymi. Przedstawiamy najczęstsze fobie tego rodzaju.

Nerwica lękowa jest czymś naturalnym, kiedy w naszej okolicy dochodzi na przykład do groźnych zjawisk meteorologicznych i nie ma co się jej wstydzić. Jednak okazuje się, że oprócz najbardziej oczywistych fobii związanych z pogodą istnieją również takie, o których na ogół mało kto ma pojęcie. Poniżej prezentujemy listę pięciu najczęściej spotykanych lęków, których przyczyną są zjawiska pogodowe. Zestawienie przygotowali twórcy serwisu farmersalmanac.com.

Zobacz: Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Astrafobia (lęk przed burzami)

Całkowicie uzasadniona, zważywszy na fakt, że według rządowej agencji FEMA w samych Stanach Zjednoczonych co roku w wyniku uderzeń pioruna giną średnio 33 osoby a 182 zostają ranne. W obecnym, 2022 roku według National Lightning Safety Institute odnotowano już na całym świecie ponad 1700 zgonów tym spowodowanych. Naukowcy oceniają, że na astrafobię cierpieć może nawet 2-3% społeczeństwa, czyli mniej więcej tyle samo osób, które cierpią na klaustrofobię.

Lilapsofobia (strach przed tornadami i huraganami)

Również całkowicie zrozumiała obawa – w końcu tornada i huragany co roku zabijają na świecie tysiące ludzi i powodują ogromne szkody, skutków których usuwanie trwać może nawet latami. Na szczęście w Polsce nie mamy do czynienia zbyt często z tornadami, jednak wraz z postępującymi zmianami pogodowymi i coraz groźniejszymi zjawiskami mogą się one pojawiać u nas coraz częściej.

Sprawdź: Większe miasta – mniejsza depresja? Naukowe badanie

Ankraofobia (strach przed silnym wiatrem)

Często strach przed burzą to tak naprawdę obawa przed silnym wiatrem. Cierpiące na tę przypadłość osoby obawiają się potężnych, zawodzących wichrów, które potrafią powalić drzewa i zerwać dachy domów. Obawa przed nimi jest jak najbardziej uzasadniona.

Chionofobia (lęk przed śniegiem)

Są takie osoby, dla których zima nie będzie magiczną porą żywcem wyjętą z baśni Andersena. Dla nich oznacza to ciągłą obawę przed białym puchem. Nie jest to koniecznie obawa przed samymi płatkami śniegu, lecz przed tym, co opady śniegu ze sobą niosą: ślizgawicę na drogach i chodnikach, brak widoczności a nawet odcięcie okolicy od reszty świata.

Zobacz: Pogoda: jak przewidzieć deszcz? Poznaj po kształcie chmury!

Ombrofobia (strach przed deszczem)

Powiązana z wcześniejszymi obawa nie tyle przed samą wodą lecącą z nieba, lecz tym, co ze sobą niesie. Lękające się opadów deszczu osoby, na przykład dzieci mogą odczuwać obawę, głównie ze względu na to, że spodziewają się, że deszcz to zapowiedź mających wkrótce nastąpić burz czy potężnych wiatrów. Samo słowo ombros po grecku oznacza burzę deszczową a słowo phobos oznacza strach. Dziewiętnastowieczny botanik Julius Wiesner ukuł określenie ombrofobia by nazwać rośliny odpowiednio reagujące na opady deszczu. Potem ten termin zaczęto wykorzystywać w psychologii dla określenia stanu psychicznego człowieka.

Pozostałe lęki związane z pogodą

Oprócz wymienionych powyżej lęków istnieją jeszcze inne – często równie zaskakujące fobie, na przykład:

  • Nefofobia (strach przed chmurami);
  • Homichlofobia (lęk przed mgłą);
  • Kriofobia (lęk przed lodem i mrozem);
  • Termofobia (lęk przed gorącem i wysokimi temperaturami);
  • Heliofobia (obawa przed Słońcem);
  • Astrofobia (lęk przed gwiazdami).

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Czytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi