Lalki z serii American Girl Dolls, strategiczna gra planszowa Ryzyko oraz… piasek w czwartek trafiły do amerykańskiej Galerii Sław Zabawek w uznaniu zasług dla przemysłu zabawkarskiego. Dowiedz się, co takiego wyjątkowego jest w tych przedmiotach.
Trzy wymienione zabawki uhonorowano w czwartek podczas ceremonii w amerykańskim mieście Rochester w stanie Nowy Jork. To właśnie tam znajduje się amerykańskie Narodowe Muzeum Zabawek Strong (The Strong Museum of Play). Trzech zwycięzców wyłoniono z 12 finalistów. O tym, kto znalazł się w finale, pisaliśmy już we wrześniu. Zwycięzców wybrano spośród następujących kandydatów: lalki z serii Cabbage Patch Kids, „maszynka do popcornu” firmy Fisher-Price, Mahjong, piniata, Ryzyko, lalki American Girl Dolls, zabawki z serii Masters of the Universe (He-Man), The Settlers of Catan, wóz strażacki, gra w okręty, bilard, piasek.
Piasek – zabawka ponadczasowa?
Argumentując zwycięstwo piasku wskazano go jako „być może najbardziej uniwersalną i najstarszą zabawkę na świecie”. Uhonorowano go za to, jakie daje możliwości „taktycznej, fizycznej, kreatywnej, niezależnej oraz nastawionej na współpracę zabawy”.
„Dzieci widzą w piasku kreatywny materiał, który można polewać wodą, formować, przesiewać, grabić i mierzyć. Mokry piasek jest nawet lepszy, bo gotowy do stworzenia z niego przez dzieci budowli, kształtów i rzeźb” – napisano w uzasadnieniu.
Jak powiedział główny kurator muzeum Chirstopher Bensch, piasek ma jeszcze jedną, trudną do przecenienia zaletę:
„Chociaż niektóre zabawki mogą być dostępne tylko przez internet lub tylko w wybranych sklepach, piasek ma zasięg globalny, którego pozazdrościć mu może większość producentów zabawek. To środek do zabawy od czasów prehistorycznych i każdy, kto spędził dziań na plaży, rozumie urok tej zabawki” – wyjaśnił Bensch.
Amerykańskie lalki
Lalki z serii American Girl Dolls powstały w 1986 roku. Ich twórczynią jest pisarka, edukatorka i filantropka Pleasant Rowland. Mierzące 45 cm wysokości lalki historyczne były dostępne z książkami, które opisywały dany okres historyczny. Dla przykładu: lalka Molly McIntire przedstawiała dziewczynkę czekającą na powrót swojego ojca z II wojny światowej. Lalki ze współczesnej serii The Truly Me miały różne kolory skóry, włosów i płeć i umożliwiały dzieciom wybranie takiej lalki, która je przypominała.
„Pomysł Rowland na połączenie zabawy lalkami z nauką historii działała – według jej własnych słów – jak „czekolada z witaminami”. W czasie, kiedy niektórzy eksperci od edukacji twierdzili, że program nauczania w szkole nie stawia nacisku na naukę historii te zabawki mogły wypełnić tę pustkę” – uzasadniała wybór kuratorka Michelle Parnett-Dwyer.
Ryzyko
Gra Ryzyko, wzorowana na francuskim oryginale Le Conquete du Monde, po raz pierwszy ukazała się w USA w 1959 roku i od tamtej pory wywiera wpływ na kolejne gry planszowe – twierdzą członkowie rady dokonującej wyboru historycznych zabawek. Według nich Ryzyko zmusza graczy do kontrolowania armii i podboju świata na planszy będącej mapą kontynentów.
„Ryzyko stało się jedną z najpopularniejszych gier planszowych wszech czasów, inspirującą rzesze oddanych graczy i wpływającą na twórców nowych gier” – powiedział kurator Nicolas Ricketts.
Trzy wybrane w tym roku zabawki dołączą do 74 tego typu obiektów już obecnych w Galerii Sław Zabawek.
Czytaj też: