Kwasy na twarz – jak samej pielęgnować skórę [PRZEWODNIK]

Fot. Pixabay.com

Jaki kwas na twarz dobrać do swojego rodzaju skóry? Na co uważać podczas stosowania tego typu zabiegów? Które kwasy można stosować przez cały rok? Przeczytaj nasz przewodnik po zabiegach pielęgnacyjnych z użyciem kwasów.

Słowo „kwas” kojarzy się z niebezpieczną, żrącą substancją. Jednak tutaj chodzi o hydroksykwasy – składniki kosmetyków, które oczyszczają i rozjaśniają skórę, przywracają jej jędrność oraz wygładzają zmarszczki.

Zanim jednak same zabierzemy się do ich stosowania, warto dowiedzieć się o tych specyfikach nieco więcej.

Zanim sama zaczniesz stosować kwasy na twarz

Samodzielne stosowanie kwasów na twarz musi być poprzedzone głębokim namysłem i wyborem kwasu właściwego dla Twojej skóry. Ale przede wszystkim musisz pamiętać, że na początku trzeba stosować najmniejsze stężenia. Skóra musi przywyknąć do tego specyfiku, więc trzeba ją do niego stopniowo przyzwyczaić, nawet jeśli masz pewność, że wybrałaś właściwy środek do swojej cery. Dopiero jak nie będzie negatywnych reakcji skórnych na kwas będzie można stopniowo zwiększać jego stężenie – to musi być stopniowy proces.

Nie należy się nastawiać na natychmiastowy efekt przy stosowaniu domowej kuracji kwasami. Musisz liczyć się z tym, że pierwsze efekty pojawią się nawet po około miesiącu. Jeśli nie chcesz czekać tak długo i zależy ci na natychmiastowych efektach, to lepiej udaj się do specjalistycznego salonu.

Co na początek?

Najlepiej zacząć od toniku z kwasem. Większość z tych specyfików ma na tyle niewielkie stężenie, że można je stosować codziennie. Po pewnym czasie można próbować poszerzyć kurację o serum zawierające kwas. Należy dopilnować, by na początku było to bardzo łagodne serum, najlepiej, jeśli ma jeszcze działanie nawilżające.

Rodzaje kwasów

Można podzielić kwasy na pięć podstawowych grup: najpopularniejsze AHA (Alfa-hydroksykwasy), BHA (Beta-hydroksykwasy), PHA (Poli-hydroksykwasy), AKA (Alfa-ketonokwasy) oraz kwas azelainowy. Ten ostatni różni się od poprzednich tym, że jest związkiem dikarboksylowym.

Jakie kwasy na jaką twarz?

Dopasowanie odpowiedniego kwasu do swojej cery jest bardzo ważne, żeby kuracja była skuteczna.

Alfa-hydroksykwasy (AHA) to kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, migdałowy. Tego typu kwasy rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu przenikają przez warstwę sebum i dostają się w głąb skóry. Mogą stosować je osoby z cerą trądzikową oraz zmęczoną na skutek nadmiernego opalania czy palenia papierosów. Taka kuracja sprawdzi się też u osób z cienką i wrażliwą skórą mieszaną.

Należy pamiętać, że kuracja kwasami AHA powinna być stosowana w okresach jesienno-zimowych, ponieważ podczas jej stosowania skóra może się stać wrażliwa na światło. Dlatego obowiązkowym dodatkiem do tej kuracji jest krem SPF50. Stężenie kwasów AHA wynosi od 5%, ale nie powinno przekroczyć 20%.

Beta-hydroksykwasy (BHA): z tej grupy w zabiegach wykorzystywany jest tylko kwas salicylowy, który ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jego stężenie może być od 0,5% do nie więcej niż 2%. Ten kwas nadaje się dla pań z cerą trądzikowej, mieszanej i z zapychającymi się porami.

Poli-hydroksykwasy (PHA) to między innymi glukonolakton, glukoheptanolakton i kwas laktobinowy. Tego rodzaju substancje można stosować przez cały rok. Nawilżają skórę, nie przyczyniają się do łuszczenia skóry ani podrażnień. Taką kurację zaleca się paniom z wrażliwą skórą, cierpiącym na łojotok, egzemę i łuszczycę oraz trądzik różowaty.

Alfa-ketonokwasy (AKA): najczęściej spotykany z tej grupy to kwas pirogronowy, naturalnie występujący w jabłkach. Zalecany jest do skóry tłustej i mieszanej, cierpiącej na łojotokowe zapalenie i aktywny trądzik. Jego najważniejsze działanie to zmniejszanie zmarszczek i wspieranie produkcji kolagenu w skórze właściwej.

Kwas azelainowy różni się od związków pozostałych kategorii. Dzięki temu, że nie powoduje fotouczuleń, można go stosować przez cały rok. Rozjaśnia skórę, likwiduje przebarwienia i działa przeciwzapalnie. Mogą go używać panie zmagające się z trądzikiem różowatym, mające wrażliwą skórę.

Podstawy kwasowej pielęgnacji skóry

Jakie kwasy stosuje się w kosmetyce?

Można podzielić kwasy na pięć podstawowych grup: najpopularniejsze AHA (Alfa-hydroksykwasy), BHA (Beta-hydroksykwasy), PHA (Poli-hydroksykwasy), AKA (Alfa-ketonokwasy) oraz kwas azelainowy. Ten ostatni różni się od poprzednich tym, że jest związkiem dikarboksylowym.

Kiedy nastąpi poprawa w domowej kuracji skóry?

Nie należy się nastawiać na natychmiastowy efekt przy stosowaniu domowej kuracji kwasami. Musisz liczyć się z tym, że pierwsze efekty pojawią się nawet po około miesiącu.

Jakie stężenie kwasu na początek?

Na początku trzeba stosować najmniejsze stężenia. Skóra musi przywyknąć do tego specyfiku, więc trzeba ją do niego stopniowo przyzwyczaić.

Powiązane

Niedoczynność tarczycy – czym się objawia i jak ją leczyć?

Albinizm – co to jest, jakie ma przyczyny i jak go leczyć?

Choroba Alzheimera – jak przebiega?