Kurkuma – jakie są jej zalety?

Prozdrowotne właściwości kurkumy są niezliczone. Ostatnie badania naukowców wskazują, że może wspomóc naprawę mózgu po chorobie lub urazie. Zawarte w niej substancje – tumeron i kurkuminoidy – być może będzie można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru mózgu.

Lek na choroby cywilizacyjne

Kurkuma nazywana jest kuzynką imbiru, a inne jej nazwy to także: ostrysz, szafranica, szafran indyjski, żółcień lub żółty imbir. Ma podobny do imbiru zapach oraz silny korzenny smak. Ta, którą znamy z naszych kuchni, to właśnie zmielone kłącze lub łodyga ostryżu. Charakteryzuje się wieloma cechami prozdrowotnymi, a badania nad jej właściwościami trwają.

Naukowcy szukają odpowiedzi, czy może ona być potencjalnym lekiem na wiele chorób cywilizacyjnych – chorób krążenia, cukrzycę, nowotwory oraz choroby neurodegeneracyjne, w tym chorobę Alzheimera.

Tumeron – cenny składnik kurkumy

A propos alzheimera – w 2014 roku naukowcy niemieccy postawili tezę, że kurkuma, a dokładnie zawarty w niej tumeron, może przyspieszać procesy naprawcze w ludzkim mózgu. Tumeron pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu oraz może wspomóc naprawę mózgu po chorobie lub urazie. Jeśli się to potwierdzi, tumeron będzie można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru mózgu. Ale to jeszcze nie koniec.

Kurkuminoidy zawarte w kurkumie

Aktywnym składnikiem kurkuminoidów jest substancja, której skrót nazwy brzmi BDMC. Już w 2007 roku doktor Milan Fiara z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonywał, że substancja ta stymuluje system immunologiczny do niszczenia białek, których złogi utrudniają przewodzenie sygnałów nerwowych w pewnych obszarach mózgu, wywołując u chorych zaburzenia pamięci i zaburzenia osobowości. Złogi odpowiedzialne są także za obumieranie neuronów. Badania dają więc nadzieję, że odkryta substancja zostanie wykorzystana do leczenia chorych na Alzheimera.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi