Kuchnia dla każdego: 15 sprytnych sztuczek, które ułatwiają gotowanie

Poznaj 15 sprytnych porad na ułatwienie sobie życia w kuchni. Przedstawiamy proste i pomysłowe sposoby na lepsze przygotowywanie swoich dań.

Zimne danie przyprawiaj mocniej niż gorące

Większość z nas ma tendencję do dawania większej ilości przypraw do gorących dań. To może sprawiać że dodatki, takie jak na przykład sałatka na ich tle mogą w smaku wydać się mdłe i niedoprawione. Dlatego też nie żałuj przypraw sałatkom – dzięki temu ich smak będzie intensywniejszy.

Rozbijaj jajka na płaskiej powierzchni

Większość osób rozbija jajka o brzeg naczynia lub misy. To nie jest najlepszy sposób, bo zwiększa ryzyko wepchnięcia kawałków skorupki do jajka i potem trzeba je wyławiać. Lepiej rozbijać jajka na płaskiej powierzchni i rozdzielać skorupkę na pół palcami.

Jajka bez skorupki

Coś dla zirytowanych znajdywaniem cały czas kawałków skorupki w rozbitym jajku. Jeśli podczas rozbijania skorupki jajka jej kawałki będą pływać w żółtku, można je łatwo wyłowić tzymaną w ręku połówką skorupy. To znacznie łatwiejsze, szybsze i mniej brudzące rozwiązanie niż wyłuskiwanie skorupki palcami.

Doprawianie warzyw – kolejność ma znaczenie

Jeśli chcesz właściwie doprawić warzywa, to dopilnuj odpowiedniej kolejności: najpierw wymieszaj je dokładnie z oliwą lub olejem, następnie dodaj sól i pieprz i znowu wymieszaj. Dzięki takiej kolejności przyprawy dokładniej przykleją się do warzyw.

Bekon z mąką

Jeśli smażysz plasterki bekonu, to na pewno spotkałeś się z bardzo irytującymi rozpryskami tłuszczu. Można je zmniejszyć, obsypując smażony lub grillowany bekon szczyptą mąki. Dodatkowo nada to bekonowi chrupkości.

Cytryny w lodówce

Dzięki temu dłużej zachowają świeżość. Oprócz tego warto przed wyrzuceniem wyciśniętych skórek wykorzystać je do przetarcia drewnianych desek do krojenia. Dzięki temu zostaną one odświeżone i pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Sposób na szybkie wysuszenie liści sałaty

Nie ma nic bardziej irytującego i zabierającego cenne miejsce na kuchennym blacie niż różnego rodzaju przyrządy do suszenia liści sałaty i zieleniny. Są one zupełnie niepotrzebne. Zamiast tego umieść mokrą zieleninę na czystej ścierce do naczyń, zawiń w nią, złap za oba końce i kręć całością aż zielenina będzie sucha.

Zobacz też:

Jak wybrać dojrzałego arbuza

Dla tych, którzy uwielbiają arbuzy, ale wiedza że wybieranie ich to loteria. Jeśli chcesz znaleźć najsłodsze arbuzy – spójrz na „plamę” na dolnej części owoców. Wybierz te, które mają bardziej żółty – ciemniejszy kolor. Ponadto im bardziej zielony i elastyczny ogonek arbuza, tym będzie on lepszy (lepiej nie brać owoców z kruchym, suchym i łamliwym ogonkiem). Można też ostukać arbuza – jeśli wyda on „pusty”, głuchy odgłos, to znaczy, że to dojrzały owoc.

Sposób na stare ciastka

Jeśli znalazłeś w kuchni stare, stwardniałe ciastka i chciałbyś ich spróbować, to jest na to sposób. Umieść je w pojemniku z kawałkiem świeżego chleba. Dzięki temu ciastka w krótkim czasie nasiąkną wilgocią z chleba i będą zdatne do jedzenia.

Doprawianie z wysokości

Dodając przypraw do swojego dania lepiej sypać je z większej wysokości. Dzięki temu rozsypią się równiej na powierzchni jedzenia i nie zbiorą się w jednym miejscu.

Makaron do gotującej się wody

Gotując makaron upewnij się, że woda już wrze. Jeśli dodasz go zbyt wcześnie – na przykład kiedy woda dopiero zaczyna się gotować – to ryzykujesz, że po odcedzeniu makaron będzie lepiący się i gumowaty.

Nie przepłukuj makaronu

Po ugotowaniu i odcedzeniu makaronu nie można go przepłukiwać wodą. Jeśli to zrobisz, to ryzykujesz, że wypłuczesz całą skrobię i przez to sos będzie gorzej przywierał do makaronu, na czym ucierpi smak gotowego dania.

Skrobaczka do farby w kuchni?

Raczej nie była do tego projektowana, ale w kuchni też świetnie się sprawdza. Jeśli wciąż masz problemy z przenoszeniem posiekanych warzyw do garnka za pomocą rąk i noża, to użyj nowej, nieużywanej płaskiej skrobaczki do farb. Nie dość że przeniesiesz na raz większą porcję, to jeszcze nie będziesz niepotrzebnie drapać deski do krojenia nożem.

Pozwól mięsu odpocząć

Pamiętaj, żeby odczekać po wyjęciu mięsa z piekarnika przed jego pokrojeniem. Im dłużej odpocznie, tym lepiej. Jeśli pokroisz je od razu po upieczeniu, wyciekną z niego smakowite soki i nie będzie smakowało tak dobrze jak po odczekaniu.

Desery krój ciepłym nożem

Nikt nie lubi jak przy krojeniu sernika duża jego część zostaje na ostrzu. Aby tego uniknąć przed jego krojeniem potrzymaj nóż pod gorącą wodą z kranu żeby się rozgrzał a następnie wytrzyj do sucha i dopiero wtedy zacznij kroić. Ten sposób przydaje się przy krojeniu wszelkiego rodzaju klejących się, przylegających deserów.

Kuchnia - sposoby na ułatwianie sobie życia podczas gotowania

Jak właściwie rozbijać jajka?

Lepiej rozbijać jajka na płaskiej powierzchni i rozdzielać skorupkę na pół palcami. Dzięki temu będzie mniejsze ryzyko wpadnięcia kawałków skorupki do środka.

Jak wybrać dojrzałego arbuza?

Jeśli chcesz znaleźć najsłodsze arbuzy – spójrz na „plamę” na dolnej części owoców. Wybierz te, które mają bardziej żółty - ciemniejszy kolor. Ponadto im bardziej zielony i elastyczny ogonek arbuza, tym będzie on lepszy (lepiej nie brać owoców z kruchym, suchym i łamliwym ogonkiem). Można też ostukać arbuza – jeśli wyda on „pusty”, głuchy odgłos, to znaczy, że to dojrzały owoc.

Dlaczego nie należy przepłukiwać makaronu?

Po ugotowaniu i odcedzeniu makaronu nie można go przepłukiwać wodą. Jeśli to zrobisz, to ryzykujesz, że wypłuczesz całą skrobię i przez to sos będzie gorzej przywierał do makaronu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi