Kto nas szpieguje? – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Na ulicach setki kamer, przy wejściach do instytucji kontrola kart magnetycznych. Można wejść tylko do niektórych pomieszczeń dostępnych z twoją kartą (Wiktor Niedzicki, „Technicznie proste”).

Niepostrzeżenie znaleźliśmy się w innej, cyfrowej rzeczywistości. Wszyscy nas szpiegują. Nie wszyscy to zauważają. A specjaliści wciąż twierdzą, że to za mało, że trzeba więcej zabezpieczeń. Jak żyć?

Własny smartfon też nas szpieguje – mówi Wiktor Niedzicki

Nie wystarczy kod do odblokowania smartfona, odcisk palca też można podrobić. Okazuje się, że nasz telefon zbiera dane o mimowolnych ruchach dłoni, gdy np. wybieramy numer, odbieramy połączenie, bądź skrolujemy strony Facebooka.

Zaczynam się czuć jak w szkole szpiegów. Nasz dom rozpozna nas nie po głosie, ani po wzorze naczyń krwionośnych dłoni, ale po… krokach. Każdy z nas stawia stopy inaczej, każdy ma inne tempo i długość kroków. Dla nas drzwi otworzą się „same”.

Takich cech trudnych do podrobienia jest więcej. Szybkość i sposób uderzania w klawisze komputera, ruchy kursora po ekranie i wiele innych. Lubię śledzić te nowości. Z pewnością powstają dla naszego dobra.

A co będzie, jeśli złamiemy rękę? Ruchy dłoni trzymającej telefon będą inne. Zaczną się kłopoty. A zwyczajna grypa? Ponoć na dzień przed chorobą zmienia się nasza aktywność i inaczej wybieramy numery przyjaciół. Czy telefon zostanie zablokowany, gdyż będzie podejrzenie kradzieży?

Nawet niewielka awaria może stworzyć duże problemy

Ponad 20 lat temu zostałem zaproszony wieczorem do pięknej rezydencji na skraju Doliny Krzemowej. Był to superinteligentny dom. Po zaparkowaniu na podjeździe nacisnąłem dzwonek. Cisza.

W domu było jakieś światło, ale nikt nie otwierał. Okazało się, że furtka jest lekko uchylona. Na podjeździe nikogo. Dzwonienie do drzwi nie działa. W końcu zacząłem pukać do okien. Udało się.

Okazało się, że na skutek niewielkiej awarii, cały inteligentny dom „rozprogramował się”. Nie działał dzwonek, nie można było otworzyć bramy, włączały się tylko niektóre światła. Superdom za miliony dolarów był na wpół martwy. A to była tylko niewielka awaria. Czy jesteśmy gotowi na poważniejsze zagrożenia?

O tym, kto w Polsce zajmuje się innymi, bardzo konkretnymi zagrożeniami, opowiem w następnej audycji.

Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.

Podcast audycji Wiktora Niedzickiego „Kto nas szpieguje”

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi