Kto może zachorować na cukrzycę?

Cukrzyca Fot. Pixabay

Czy tylko starsze osoby są narażone na cukrzycę? Czym jest cukrzyca typu I i na czym polega? Wyjaśnia Ewa Podolska w programie „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda”.

Cukrzyca ma to do siebie, że zanim pojawią się pierwsze objawy, niszczy nasze narządy i to niestety często nieodwracalnie.

Ewa Podolska mówiła już wcześniej, że cukrzyca jest epidemią XXI wieku. Wszędzie słychać, że ktoś choruje na cukrzycę, i to nawet młodzi ludzie. Wcześniej cukrzyca kojarzyła się głównie ze starszymi ludźmi.

Kiedy pojawia się cukrzyca?

Cukrzyca jest wtedy kiedy występuje defekt wydzielania lub działania insuliny. Mamy dwa podstawowe typy cukrzycy: wówczas, gdy insulina jest w ogóle nie wydzielana i to jest cukrzyca typu I. Stanowi ona mniej niż 10 procent przypadków. Pierwsze jej objawy występują u dzieci i młodzieży, choć też może pojawić się u osób starszych. Polega to na tym, że organizm wytwarza przeciwciała niszczące własne komórki trzustki, te które odpowiedzialne są za produkcję insuliny. Czyli organizm atakuje sam siebie. To przebiega stopniowo i w początkowej fazie bezobjawowo. A potem nagle pojawiają się objawy cukrzycy, gdy zniszczeniu ulegnie już 90 procent tych komórek. I w ogóle zero produkcji insuliny. Wtedy konieczne staje się od razu podawanie insuliny. I dlatego ta cukrzyca nazywa się insulinozależną. Ale przypominam, to jest 10 procent. A o pozostałych będziemy rozmawiać kiedy indziej i tam chodzi o cukrzycę typu II. Insulina jest, ale niestety organizm nie reaguje na nią tak jak powinien.

Czytaj też:

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie