Książę Filip nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Książę Filip nie żyje

Książę Filip nie żyje

,

Zmarł książę Filip – mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II. Miał 99 lat. Wiadomość o śmierci monarchy podał Pałac Buckingham.

Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.

Długa droga do brytyjskiego tronu

Pochodzi z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Książę Filip urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej, ale jego rodzina została wygnana, gdy był jeszcze dzieckiem.

Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, po czym wstąpił do Royal Navy w 1939 roku, w wieku 18 lat. Od lipca 1939 roku zaczął korespondować z 13-letnią księżniczką Elżbietą (jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii i najstarszą córką oraz przypuszczalną następczynią tronu po królu Jerzym VI), którą spotkał po raz pierwszy w 1934. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

Z Danii do Anglii

W 1947 roku, po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego, porzucił rodowe miano Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, przyjął nazwisko matki: Battenberg – w zanglicyzowanej formie Mountbatten, a także zrzekł się wszelkich tytułów grecko-duńskich, jak również dokonał konwersji religii z prawosławia na anglikanizm.

Tym samym spełnił wszystkie wymogi, by móc ożenić się z Elżbietą. 10 czerwca zaręczyny zostały podane do publicznej wiadomości. W dniu poprzedzającym ślub Filip otrzymał od króla Jerzego VI tytuł Jego Królewskiej Wysokości, a 20 listopada 1947 roku – w dzień ślubu – został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich.

Poza tytułem księcia Edynburga (Duke of Edinburgh), był też hrabią Merioneth (Earl of Merioneth) i baronem Greenwich (Baron Greenwich).

W roku 2011 na swoje 90. urodziny otrzymał od swojej małżonki tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki (Lord High Admiral of the Navy).

Z Elżbietą II mają czworo dzieciKarola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >