Krwawienie z odbytu – o czym może świadczyć

Krwawienie z odbytu jest objawem alarmowym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu jest choroba hemoroidalna, ale przed rozpoczęciem leczenia bezwzględnie trzeba wykluczyć inne przyczyny, np. rak jelita grubego.

Jako krwawienie z odbytu określa się zazwyczaj pojawienie się świeżej krwi lub skrzepów krwi w stolcu. Warto zwrócić uwagę, czy świeża krew pojawia się tylko na papierze toaletowym, na powierzchni stolca lub w muszli klozetowej w wodzie obok stolca, czy jest to krew lub skrzepy krwi przemieszane z masami kałowymi. Pomoże to w przybliżeniu określić, czy krwawienie występuje w odbycie czy dalej w jelitach.

Jakie mogą być przyczyny krwi w stolcu

Krwawienie z odbytu może być objawem wielu chorób, także bardzo poważnych, a wykrycie ich na wczesnym etapie daje szansę na wyleczenie.
Do potencjalnych przyczyn krwawienia z odbytu należą:

  • choroba hemoroidalna (hemoroidy),
  • zmiany zapalne jelita grubego (np. Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
  • uchyłki jelita grubego,
  • polipy i rak jelita grubego,
  • szczelina odbytu,
  • zmiany naczyniowe,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi.

Do jakiego lekarza się zgłosić z krwawieniem z odbytu

Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z odbytu jest choroba hemoroidalna, popularnie nazywana hemoroidami. Jednym z jej objawów jest żywoczerwona krew na stolcu lub na papierze toaletowym, a także świąd i ból podczas wypróżniania. Na początek zatem można udać się do lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu oraz badania palcem przez odbyt (badanie per rectum) może zdiagnozować chorobę hemoroidalną i zaordynować odpowiednie leczenie.

Może także okazać się konieczna dalsza diagnostyka w celu rozpoznania przyczyny krwawienia i wykluczenia różnych chorób. Lekarz rodzinny może zlecić szereg badań, np. kolonoskopię (badanie endoskopowe jelita grubego, podczas którego można m.in. usunąć polipy i pobrać wycinki do badań histopatologicznych), anoskopię (badanie końcowego odcinka odbytnicy, pozwalające ocenić stan błony śluzowej i hemoroidy oraz pobrać wycinki do badania histopatologicznego) lub rektoskopię (badanie podobne do anoskopii, ale obejmujące odbytnicę i esicę), a także badania krwi lub kału. Może także skierować do odpowiedniego specjalisty – np. proktologa, który zajmuje się chorobami odbytu i odbytnicy (choroba hemoroidalna, szczeliny i przetoki odbytu), gastroenerologa (np. przy zmianach zapalnych jelita) lub chirurga.

Co warto wiedzieć o krwawieniu z odbytu

Czy krwawienie z odbytu jest poważnym objawem alarmowym?

Krwawienie z odbytu jest objawem alarmowym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza.

Co jest najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu?

Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu jest choroba hemoroidalna,

Czy krwawienie z odbytu może być objawem poważnej choroby?

Tak, krwawienie z odbytu może być objawem np. raka jelita grubego. Dlatego trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza, żeby wykluczyć poważne choroby.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi