Krew wrażliwa na zarażenie COVID-19? Która grupa krwi jest bardziej narażona?

Krew Fot. Pixabay

Najnowsze badania dowodzą, że ludzie z określonymi grupami krwi mogą być bardziej narażeni na zakażenie COVID-19. Dowiedz się, kto musi bardziej uważać.

Szczególnie wrażliwe na koronawirusa są antygeny komórek oddechowych u osób z grupą krwi typu A. Naukowcy skupili się na zbadaniu białka na powierzchni wirusa COVID-19, zwanego domeną wiążącą receptor (RBD), która jest częścią wirusa przyczepiającą się do komórek. To czyni z niego ważny cel badaczy starających się dociec, jak wirus zaraża organizm człowieka.

Czytaj też: Dalajlama otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

W badaniu laboratoryjnym zespół naukowców ocenił, jak RBD koronawirusa zachowuje się wobec komórek oddechowych i czerwonych krwinek w grupach krwi typu A, B i 0. Pracę opublikowano w dzienniku „Blood Advances”.

Uwaga na osoby z grupą krwi A

Wyniki prac wskazują, że RBD koronawirusa wykazuje bardzo mocną preferencję w przypadku komórek oddechowych grupy A (choć nie ciąży ku czerwonym krwinkom tej grupy krwi). W przypadku pozostałych grup wirus nie preferuje ani komórek oddechowych, ani czerwonych krwinek.

RBD COVID-19 rozpoznaje i przyczepia się do antygenów obecnych w płucach osób z grupą krwi typu A. Ta preferencja może według badaczy stanowić wyjaśnienie procesu zarażania COVID-19 osób z grupą krwi typu A.

„To interesujące, że wirusowa RBD preferuje zawarte w krwi typu A antygeny na komórkach oddechowych, przez które prawdopodobnie wirus przenika do organizmów większości pacjentów i zaraża ich” – powiedział autor badani, dr Sean Stowell ze szpitala Brigham and Women w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.

Sprawdź: COVID-19: Jak szczepionki mogą być adaptowane do nowych mutacji?

„Grupa krwi stanowi wyzwanie, bo ją dziedziczymy i nie jest czymś, co można by zmienić. Ale jeśli będziemy w stanie lepiej zrozumieć, w jaką interakcję wirus wchodzi z ludzkimi grupami krwi, to być może będziemy w stanie wynaleźć nowe lekarstwa lub metody prewencji” – napisał dr Stowell w publikacji.

Te odkrycia same w sobie nie opisują dokładnie, ani nie przewidują, jak COVID-19 wpływa na pacjentów z różnymi grupami krwi – zastrzegają naukowcy.

„Nasze obserwacje to tylko część zjawisk, jakie można obserwować klinicznie. Jednakże mogą one wyjaśnić rodzaj wpływu, jaki grupa krwi ma na zakażanie się koronawirusem” – napisali badacze.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!