Kremy z filtrem: jak poprawnie ich używać

Zazwyczaj o kremach z filtrem przypominamy sobie w upalne, wakacyjne dni. Jednak ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna przez cały rok. Zalecana jest dla każdego niezależnie od koloru skóry, jednak osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na niekorzystne skutki promieniowania i zwłaszcza one powinny pamiętać o kremie z filtrem.

Jak słońce wpływa na skórę

Światło słoneczne jest niezbędne do funkcjonowania organizmu, w tym do wytwarzania witaminy D, utrzymywania rytmu dobowego i dobrego nastroju. Jednak zbyt duża ekspozycja na słońce może być szkodliwa dla zdrowia. Promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie UV) może powodować krótkotrwałe i długotrwałe uszkodzenia skóry, od oparzeń po starzenie się, a w najgorszym wypadku nawet nowotwory skóry. W Polsce rak skóry to trzeci najczęściej występujący typ nowotworu złośliwego zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, a liczba zachorowań co roku wzrasta o ok. 10-15 procent.

Około 95% promieniowania UV docierającego do naszej skóry to światło ultrafioletowe A (tzw. UVA), odpowiedzialne za starzenie się skóry. Promienie ultrafioletowe B (UVB) stanowią znacznie mniejszy procent, ale ich szkodliwość jest potencjalnie jeszcze większa, ponieważ są główną przyczyną oparzeń słonecznych. Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB może powodować raka skóry.

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne to nie tylko opalanie się na plaży. Spacerowanie, uprawianie sportu na świeżym powietrzu, a nawet jazda na nartach w słoneczny dzień także mogą narazić na ryzyko.

Kremy z filtrami organicznymi i nieorganicznymi

Filtry w kosmetykach przeciwsłonecznych można podzielić na organiczne i nieorganiczne. Filtry organiczne, czyli np. oksybenzon, awobenzon, oktokrylen czy mexoryl, pochłaniają promieniowanie UV i przekształcają je w niewielką ilość ciepła. Filtry nieorganiczne to natomiast związki mineralne, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które działają poprzez odbijanie i rozpraszanie światła UV (niektóre badania wykazują, że podobnie jak filtry organiczne przekształcają promieniowanie w ciepło). Filtry nieorganiczne zapewniają szersze spektrum ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, a dzięki ich delikatnemu działaniu są powszechnie stosowane w kremach przeciwsłonecznych dla dzieci. Mają jednak tendencję do gęstnienia, a ich biały odcień może odznaczać się na skórze.

Co to jest współczynnik SPF?

SPF to z angielskiego czynnik ochrony przed słońcem (sun protection factor). Oznacza on ilość promieniowania UV, która wywoła oparzenia słoneczne w obecności filtra w stosunku do ilości promieniowania, które wywoła oparzenia na skórze niezabezpieczonej. Wraz ze wzrostem wartości SPF zwiększa się ochrona przed oparzeniami słonecznymi.

SPF to skrót od Sun Protection Factor. Wskazuje on, jak długo można przebywać na słońcu po nałożeniu kremu, aby nie doszło do oparzenia słonecznego. Jeśli więc u kogoś rumień pojawia się po 20 minutach, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 30 czas ten wydłuża się do 7,5 godziny (20 min x 30 SPF = 600 min). Pamiętać jednak trzeba, że współczynnik SPF oznacza ochronę jedynie przed promieniowaniem, które powoduje opaleniznę, czyli UVB.

Kremy z filtrem SPF 30 i SPF 50, które zgodnie z klasyfikacją Komisji Europejskiej zapewniają wysoką ochronę, filtrują odpowiednio 97% i 98% promieni UVB. W przypadku SPF 15, odpowiadającemu średniej ochronie, zatrzymanych będzie ok 93%.

Jak poprawnie używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym?

Kremy z wysokim filtrem UV powinny stać się elementem codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Kosmetyki z faktorem przeciwsłonecznym należy stosować po oczyszczeniu i nałożeniu kremu nawilżającego na dzień, jednak pod makijaż.

Nieprawidłowa aplikacja kremu znacznie zmniejszy jego skuteczność. Najczęstszy błąd to nakładanie zbyt cienkiej warstwy. Zalecana porcja kremu na twarz i szyję to ok. 1 łyżeczka (5 ml), natomiast na resztę ciała jest ona znacznie większa. Krem z filtrem należy nakładać zarówno na wyeksponowane jak i niewyeksponowane partie ciała ok. 20 minut przed wyjściem na słońce, i ponawiać aplikację co dwie godziny lub po każdym kontakcie z wodą lub potem (nawet w przypadku kremów wodoodpornych).

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Przeczytaj też:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 50 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi