Kraków ma nowych hejnalistów

Kraków może spać spokojnie: po nieudanym pierwszym konkursie i wielomiesięcznej niepewności udało się w końcu zrekrutować nowych hejnalistów.

Po tym, jak pierwsza rekrutacja na stanowiska hejnalistów się nie powiodła, z drugą Kraków miał więcej szczęścia.

Wreszcie się udało

Podczas naboru w grudniu o stanowisko hejnalisty pracującego na wieży mariackiej ubiegały się po raz pierwszy kobiety, jednak żadnej z pań nie udało się zaliczyć sprawdzianu z gry na trąbce. Ci, którym się to udało, polegli jednak podczas sprawdzianu fizycznego, który również trzeba przejść, żeby zdobyć tę pracę (składają się nań między innymi podciąganie się na drążku i bieg na czas). Żadna z osób startujących w grudniu nie sprostała wymaganiom i trzeba było go powtórzyć.

Tym razem testy zaliczyły dwóch mężczyzn – w tym jedne, który jeden starał się o posadę podczas poprzedniego naboru.

Jak powiedział oficer prasowy krakowskiej straży pożarnej Bartłomiej Rosiek, łącznie proces naboru nowych hejnalistów trwał pół roku, ale ostatecznie się udało. Teraz drużyna hejnalistów, którzy każdego dnia grają hejnał z wieży wyższej wieży Kościoła Mariackiego, zwiększyła się do ośmiu osób.

Może Cię zainteresować:

Hejnał na cztery strony świata

Zgodnie z ponad stuletnią tradycją codziennie co godzinę rozlega się hejnał mariacki, grany na cztery strony świata: dla króla, burmistrza, gości oraz dowódcy straży pożarnej. Przed wiekami na dźwięk trąbki otwierano i zamykano bramy Krakowa, a straż miejska, która z obronnych murów strzegła bezpieczeństwa miasta, odpowiadała hejnaliście, że czuwa i nie widzi zagrożenia. Hejnalista sam również czuwał nad bezpieczeństwem Krakowa: wypatrywał pożarów lub ostrzegał przed widoczną z daleka wrogą armią.

Z tą ostatnią funkcją wiąże się legenda o raptownym przerwaniu hejnału przez tatarską strzałę w 1241 roku. Pierwsze pisemne podania o krakowskim hejnale pochodzą z 1392 roku.

Ciężka praca hejnalistów

Obecnie hejnaliści pracują w parach przez trwające 48 godzin zmiany. Za każdym razem, aby dojść do swojego stanowiska pracy pokonują 272 schody w kościelnej wieży, by dotrzeć do niewielkiego pokoju znajdującego się 81 metrów nad krakowskim Rynkiem. O właściwej godzinie otwierają okno i grają melodię, którą zna cała Polska. Od 1927 roku hejnał wygrywany w południe transmitowany jest na żywo przez Program I Polskiego Radia na całą Polskę.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi