Kot – jak odgadnąć, o co mu chodzi?

Kot mruczy lub zamiata ogonem – czy to dobry znak? Dlaczego strzyże uszami? Co znaczy ocieranie się o nas nosem? Dowiedz się, jak zrozumieć język ciała kota, by lepiej się z nim dogadywać.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają rozmaite kocie zachowania? Być może domyślaliście się, o co mu chodzi, jednak nie mieliście pewności. Wyjaśniamy, co oznaczają różne kocie gesty i zachowania.

Gdy kot porusza uszami

Uszy to dobry „wskaźnik” nastroju kota – ich ruch i ustawienie mogą nam pomóc zrozumieć, w jakim znajduje się nastroju.

  • Uszy ustawione do przodu, pionowo: kot jest zainteresowany i gotowy do działania, może skoczyć na rzecz, która go zainteresowała;
  • Uszy ustawione do przodu, ale luźne i nie „ustawione na sztorc”: zwierzę jest zrelaksowane i świadome otoczenia;
  • Uszy nieco opuszczone i skierowane na boki: zwierzę jest bardzo zrelaksowane i szczęśliwe, zwłaszcza jeśli połączone jest to z zamkniętymi oczami i mruczeniem
  • Uszy ustawione do tyłu, ale nie płasko: czuje się zagrożone, przestraszone, może słyszeć coś za plecami lub skoczyć i uciec;
  • Uszy skierowane do tyłu i spłaszczone: zwierzę jest zezłoszczone, czuje się zagrożone lub przestraszone – jeśli poczuje się zapędzone w kozi róg, może podrapać.

Ogon – prawdziwy barometr zachowań

Ogon kota to jeden z najlepszych wskaźników jego nastroju. Należy jednak pamiętać, że jego ruchy oznaczają coś całkowicie odwrotnego niż w przypadku psiego ogona.

  • Ogon uniesiony wysoko, pionowy: kot jest szczęśliwy, zrelaksowany, pewny siebie, skory do zabawy;
  • Ogon uniesiony za ciałem, ale nie pionowo: zwierzę jest zrelaksowane, ale czujne;
  • Ogon trzymany nisko: to oznacza ostrożność i chęć poszukiwania bezpiecznego miejsca, zwłaszcza jeśli reszta ciała też jest obniżona;
  • Machanie ogonem: kot odczuwa jakiś wewnętrzny konflikt, może być rozdrażniony, pobudzony, zirytowany lub zaniepokojony;
  • Machanie ogonem na siedząco: może to być oznaką rozdrażnienia lub chęcią zbadania tego, co się dzieje za zwierzęciem;
  • Najeżony ogon: kot może się czegoś bać lub być agresywny. O tym który to stan, decyduje wygląd pozostałych części ciała zwierzęcia.

Język ciała

Kot to specyficzne zwierzę i oprócz uszu i ogona wykorzystuje całe swoje ciało, żeby ujawnić to, co mu w głowie gra:

  • Grzbiet wygięty w łuk, stawanie na palcach i ustawianie się bokiem: zwierzę się boi lub jest agresywne – może zaatakować lub uciec;
  • Jeśli grzbiet jest wygięty w łuk, ale zwierzę jest ustawione przodem, to oznaka agresji i niemal pewnego ataku;
  • Położenie się na plecach, odsłonięcie brzucha: to oznaka ogromnego zrelaksowania i zaufania. Kot robi tak, gdy czuje się całkowicie bezpiecznie. Może to być również zaproszenie do głaskania brzucha (co – o czym właściciele kota dobrze wiedzą – może się skończyć raptownie, wbiciem pazurów w rękę – w zależności od nastroju kota w danej milisekundzie).
  • Luźna postawa, odpoczywanie z łapami schowanymi pod ciałem i ugniatanie powierzchni łapami to oznaka zrelaksowania.

Oczy – zwierciadła (kociej) duszy

Również wygląd oczu kota zdradza, w jakim jest on nastroju. Jeśli więc:

  • Oczy są szeroko otwarte, to oznacza, że zwierzę jest bardzo czujne. W połączeniu z pozostałymi ustawieniami ciała zdradza to, czy zwierzę jest zrelaksowane i np. chce się bawić, czy też czuje się zagrożone;
  • Oczy są zwężone, to kot jest czujny, ale też może się czegoś obawiać lub być agresywny (ważne jest połączenie z innymi oznakami);
  • Oczy są półprzymknięte lub zamknięte, to znaczy, że zwierzę jest zrelaksowane;
  • Źrenice są rozszerzone, to znaczy, że zwierzę czuje się zagrożone, może być agresywne albo też jest podekscytowane i czymś mocno zainteresowane.

Wąsy jak wskaźniki

Również wibrysy, czyli kocie wąsy mogą zdradzić, jakiego zachowania możemy się spodziewać po naszym kocie.

  • Sztywne, skierowane do przodu wąsy są oznaką zainteresowania, zaalarmowania, skupienia się na zabawce, jedzeniu lub ofierze, np. myszy;
  • Wąsy skierowane do tyłu są oznaką zrelaksowania i spokoju;
  • Najeżone wibrysy, w połączeniu z pozostałymi wskazówkami mogą oznaczać strach lub agresję.

Kocia muzyka

Miauczenie, syczenie lub gardłowe odgłosy wydawane przez kota również mają swoje znaczenie, choć nie wszystkie udało się już stuprocentowo zidentyfikować.

Miauczenie: kocięta miauczą, kiedy są głodne lub przestraszone, jednak kiedy staną się już niezależne, to przestają miauczeć z tych powodów. Zaobserwowano, że dorosłe koty znacznie częściej miauczą do swoich właścicieli, niż do innych kotów – głównie po to, żeby zwrócić na siebie uwagę człowieka (zwłaszcza w momentach, kiedy ten jest zajęty czymś innym).

Syczenie to oznaka strachu lub grożenie i w skrócie można to przetłumaczyć jako „odejdź ode mnie i daj mi spokój”. Co ciekawe, jeśli widzisz, że kot robi coś złego, możesz również na niego „nasyczeć” – to może sprawić, że przestanie.

Wycie to coś więcej niż syczenie – jest to jawna groźba, którą kot wysyła gotując się do walki. Jeśli w takich chwilach będziemy chcieli go dotknąć, to na pewno zostaniemy podrapani. Wycie może też oznaczać smutek lub dyskomfort i poprzedzać wymioty.

Mruczenie to wciąż nie do końca wyjaśniony koci fenomen, bo nie wiadomo, jak powstaje. Wiadomo jednak, że jest oznaką relaksu, zaufanie, poczucia szczęścia i dobrego nastroju.

Kocie zachowania

Oprócz gestów, istnieją również zachowania, które zdradzają nastrój naszego zwierzęcia:

  • Ugniatanie: kocięta od małego ugniatają brzuch matki, żeby pobudzić ją do produkcji mleka. Dorosłe koty zachowują się w ten sposób wobec ludzi, którym ufają i w obecności których czują się bezpieczne;
  • Pocieranie nosem i policzkiem: w ten sposób kot nas oznacza, jako swoją własność;
  • Bodzenie głową: jeśli kot „bodzie” cię głową, to jest niezawodną oznaką czułości;
  • Pielęgnowanie: czasem koty zdają się pielęgnować ludzi, nawet lekko ich podgryzając. To wariacja na temat zachowania rodzica – matki czasem przygryzając przytrzymują niesforne kocięta;
  • Ocieranie się o nogi: to również jest forma zaznaczania swojego terytorium (kot oświadcza, że nasze nogi tak naprawdę należą do niego), ale też wyrażanie podekscytowania i domagania się uwagi lub np. jedzenia.

Z pewnością różnego rodzaju specyficznych zachowań swoich kotów właściciele mogliby opisać jeszcze dużo więcej, jednak wystarczy poznać te opisane powyżej, żeby już mniej więcej wiedzieć, co nasz kot ma na myśli.

Sprawdź też:

Jak zrozumieć, o co chodzi kotu? Tłumaczymy kocie zachowanie

Kiedy kot ostrzega, żeby się do niego nie zbliżać?

Grzbiet wygięty w łuk, stawanie na palcach i ustawianie się bokiem: zwierzę się boi lub jest agresywne – może zaatakować lub uciec.

Co oznacza machanie ogonem u kotów?

Machanie ogonem oznacza, że kot odczuwa jakiś wewnętrzny konflikt, może być rozdrażniony, pobudzony, zirytowany lub zaniepokojony. Machanie ogonem na siedząco może być oznaką rozdrażnienia lub chęcią zbadania tego, co się dzieje za zwierzęciem.

Co oznaczają rozszerzone źrenice u kota?

Jeśli źrenice są rozszerzone, to znaczy, że zwierzę czuje się zagrożone, może być agresywne albo też jest podekscytowane i czymś mocno zainteresowane.

Czemu koty miauczą?

Zaobserwowano, że dorosłe koty znacznie częściej miauczą do swoich właścicieli, niż do innych kotów – głównie po to, żeby zwrócić na siebie uwagę człowieka (zwłaszcza w momentach, kiedy ten jest zajęty czymś innym).

Co oznacza pocieranie nosem człowieka przez kota?

Pocieranie nosem i policzkiem oznacza, że w ten sposób kot nas oznacza, jako swoją własność. Jeśli kot „bodzie” cię głową, to jest niezawodną oznaką czułości

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi