Koronawirus: Pierwszy kraj UE bez kwarantanny - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Koronawirus: Pierwszy kraj UE bez kwarantanny

Koronawirus: Pierwszy kraj UE bez kwarantanny

,

Rząd Cypru ogłosił, że przyjezdni, którzy będą zaszczepieni na koronawirusa, nie będą musieli przechodzić kwarantanny po przyjeździe na wyspę.

Tym samym Cypr będzie pierwszym państwem Unii Europejskiej, które zniesie obowiązkową kwarantannę dla każdego przybywającego do tego kraju. Jednak trzeba będzie spełnić określone wymogi.

Yannis Karousos, minister transportu Cypru, wyjaśnił że takie postępowanie ma na celu zwiększenie liczby turystów przybywających na wyspę. Kraj ten, którego gospodarka w dużej mierze oparta jest właśnie na turystyce, szczególnie mocno odczuł pandemię i związany z nią odpływ przyjezdnych.

Cypr podzieli przyjezdnych na trzy kategorie

Brak kwarantanny dla zaszczepionych odwiedzających ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2021 roku. Co jednak z turystami, którzy nie będą mogli wykazać, że zaszczepili się przeciwko koronawirusowi? Wówczas decydować będzie miejsce, z którego turyści na Cypr przylecieli. Zostaną oni podzieleni na trzy kategorie:

  • zielona. Przyjezdni z krajów oznaczonych tym kolorem nie będą musieli poddawać się testom na COVID-19 anie przechodzić kwarantanny po przyjeździe;
  • żółta. Turyści z tych krajów muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu, wykonanym najpóźniej przed 72 godzinami przed przylotem do Cypru.
  • czerwona. Przyjezdni z krajów oznaczonych przez władze Cypru na czerwono muszą się poddać testom dwukrotnie: najpóźniej 72 godziny przed przylotem oraz po wylądowaniu na Cyprze. Oba muszą dać wynik negatywny.

Obecnie władze Cypru zaliczają Polskę do grupy krajów niebezpiecznych i nie wpuszczają obywateli naszego kraju. Należy się spodziewać, że na początku przyszłego roku Polacy zostaną zaliczeni do kategorii „czerwonej”, więc najprawdopodobniej będą po przylocie poddani największym obostrzeniom.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >