Koronawirus: Naukowcy z Oksfordu sprawdzą skuteczność szczepionki AstraZeneca u dzieci

Testy klinicznne skuteczności szczepionki na koronawirusa Oxford/AstraZeneca u dzieci rozpoczną się w lutym. Fot. Wikimedia Commons

Badanie kliniczne skuteczności szczepionki na koronawirusa Oksford/AstraZeneca u dzieci w wieku od 6 do 17 lat rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Weźmie w nim udział 300 ochotników.

Naukowcy przetestują skuteczność szczepionki na koronawirusa Oksford/AstraZeneca w badaniu klinicznym z udziałem 300 ochotników w wieku od 6 do 17 lat. Chcą sprawdzić, czy wywołuje ona silną odpowiedź immunologiczną u dzieci – donosi „The Guardian”. Jeszcze w lutym 240 dzieci otrzyma szczepionkę na koronawirusa, a pozostałe – szczepionkę kontrolną przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie podkreślają, że podczas gdy inne szczepionki są testowane z udziałem nastolatków, ich badanie jest pierwszym obejmującym grupę wiekową 6-17 lat.

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa

Jak dotąd koronawirus rzadko powodował śmierć i poważną postać choroby u dzieci. „W przypadku dzieci dowody jasno potwierdzają, że w porównaniu z osobami starszymi liczba przypadków ciężkiego przebiegu COVID-19 i śmiertelność z tego powodu jest znacznie mniejsza. Istnieją również dowody na to, że prawdopodobieństwo infekcji u dzieci jest mniejsze. Rola dzieci w przenoszeniu zakażenia wciąż jest niejasna, chociaż nie ma wyraźnych dowodów na to, że dzieci częściej zarażają niż dorośli” – stwierdził Royal College of Paediatrics and Child Health. Potwierdzają to badania naukowców z Izraela – pisaliśmy o tym w tekście „Dzieci bardziej odporne na COVID-19 i rzadziej go przenoszą?”

– Podczas gdy większość dzieci jest stosunkowo odporna na koronawirusa i jest mało prawdopodobne, aby zachorowały z powodu infekcji, ważne jest, aby ustalić bezpieczeństwo i odpowiedź immunologiczną na szczepionkę u dzieci i młodzieży, ponieważ niektóre dzieci mogą odnieść korzyść ze szczepienia. Te nowe badania poszerzą naszą wiedzę na temat wpływu koronawirusa na młodsze grupy wiekowe – powiedział prof. Andrew Pollard, pediatra i immunolog kierujący badaniami szczepionek na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Wcześniej w tym tygodniu zastępca dyrektora medycznego Anglii powiedział, że w toku jest kilka prób mających na celu opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla nastolatków.

Kilka szczepionek dla dzieci jeszcze w tym roku?

– Uważam, że większość głównych producentów zaczyna teraz zwracać uwagę na to, czy możemy przeprowadzić jakieś badania kliniczne, aby udowodnić, że nasze szczepionki są bezpieczne i skuteczne u dzieci – powiedział ITV News prof. Van-Tam. – I jest całkiem możliwe, że do końca roku będziemy mieć kilka licencjonowanych szczepionek dla dzieci przeciwko koronawirusowi.

Dowody na to, czy szczepionka zmniejsza transmisję choroby, pozostają niejasne, chociaż istnieją pozytywne doniesienia z Izraela dotyczące szczepionki Pfizer-BioNTech, a także podobnie korzystne wstępne wyniki badań preparatu Oxford / AstraZeneca.

Wpływ pandemii koronawirusa na dzieci i młodzież

– Pandemia COVID-19 wywarła głęboki negatywny wpływ na edukację, rozwój społeczny i samopoczucie emocjonalne dzieci i młodzieży – powiedział Rinn Song, pediatra i klinicysta z Oxford Vaccine Group. – Dlatego ważne jest, aby zebrać dane na temat bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej na naszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi w tych grupach wiekowych, aby mogły one potencjalnie skorzystać na włączeniu do programów szczepień w najbliższej przyszłości.

Według globalnego Johns Hopkins University, w Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 4 miliony przypadków COVID-19 i ponad 116 tys. zgonów. Według Royal College of Pediatrics and Child Health, dzieci stanowią od 1% do 5% całkowitej liczby przypadków koronawirusa na Wyspach.

Przeczytaj też:

Dzieci bardziej odporne na COVID-19 i rzadziej go przenoszą?

Izrael: Szczepionka na koronawirusa działa!

Tocilizumab – lek na RZS – pomaga chorym na COVID-19

Moderna rozpoczyna testy szczepionki na koronawirusa wśród nastolatków

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego