Koronawirus. Do samolotu tylko zaszczepieni?

Samolot linii Quantas. Fot. Wikimedia Commons

Australijskie linie lotnicze Qantas zapowiedziały, że gdy szczepionki na koronawirusa staną się powszechnie dostępne, na pokład ich samolotów będą mogły wejść tylko osoby zaszczepione na COVID-19.

Quantas to pierwsza linia lotnicza, która zapowiedziała wprowadzenie obowiązku szczepienia na koronawirusa przy lotach międzynarodowych. Zarząd linii nie zdecydował jeszcze, czy szczepienia będą wymagane także w wypadku lotów krajowych.

– Z pewnością w przypadku zagranicznych podróżnych i osób wyjeżdżających z kraju, uważamy, że będzie to konieczność – oświadczył Alan Joyce, dyrektor generalny linii Quanytas, w amerykańskiej telewizji informacyjnej CNN.

Inne linie lotnicze nie zapowiedziały jeszcze tak surowych wymagań, ale jest wielce prawdopodobne, ze pójdą w ślady Quantas. Linia lotnicza Air New Zealand wydała oświadczenie, w którym czytamy, że ostatecznie to rządy decydują, kiedy i w jaki sposób przywrócić lotniczy ruch międzynarodowy. Z kolei rzecznik prasowy linii lotniczej Air Asia powiedział w stacji telewizyjnej CNN Travel, że gdy szczepionka będzie już powszechnie dostępna, linie przemyślą wymagania związane z szczepieniami na koronawirusa w lotach międzynarodowych.

W tej chwili wiele linii lotniczych wymaga od pasażerów przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Na przykład pasażerowie, między innymi z Polski, lecący do Dubaju liniami Emirates muszą przed wylotem okazać zaświadczenie o ujemnym wyniku testu PCR na obecność koronawirusa ważne przez 96 godzin od daty wykonania testu.

Kiedy szczepionki na koronawirusa mogą być powszechnie dostępne?

Sądząc po doniesieniach firm farmaceutycznych na temat rejestracji szczepionek, wprowadzenie tego typu przepisów przez linie lotnicze, będzie możliwe dopiero w drugiej połowie roku. Dopiero wtedy być może szczepionka będzie powszechnie dostępna.

Pierwszymi krajami Unii Europejskiej, które mają kompletny plan szczepień na koronawirusa, są Niemcy i Hiszpania. Niemcy mogą zacząć szczepienia na COVID-19 już w grudniu, a Hiszpanie w styczniu.

Rząd Wielkiej Brytanii chciałby rozpocząć szczepienia już na początku grudnia. Brytyjskie służby medyczne mają być gotowe do szczepień od 1 grudnia. Planują zaszczepić 22 miliony osób.

Z kolei amerykańska Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) może awaryjnie dopuścić szczepionkę do użycia 10 grudnia. Szczepienia na COVID-19 mogłyby w tej sytuacji rozpocząć się we wszystkich stanach już 11 lub 12 grudnia. Moncef Slaoui, szef rządowego programu rozwoju i dystrybucji szczepionek Operation Warp Speed, twierdzi, że jeśli dystrybucja i plan szczepień się powiodą, to mniej więcej do maja 2021 r. powinno się zaszczepić wystarczającą liczbę. Amerykanów. Znaczy to, że w maju życie w Stanach Zjednoczonych może wrócić do normy.

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie