Komu należy się zachowek?

W jakiej sytuacji i komu należy się zachowek? Czy zawsze trzeba spłacić rodzeństwo albo innych spadkobierców? Wątpliwości związane z zachowkiem wyjaśnia radca prawny Piotr Arczyński.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się problemem zachowku. Pani Basia zwróciła się do Radia Pogoda z pytaniem, czy po śmierci mamy braciom należy się zachowek, jeśli dom, w którym mieszka, jest jej własnością zgodnie z aktem notarialnym. Pani Basia w latach 70. otrzymała połowę bliźniaka, w którym mieszka wraz z mamą, dla której jest ustanowiona służebność mieszkania, a jej bracia otrzymali drugą połowę domu. Na to pytanie pomoże odpowiedzieć Piotr Arczyński, radca prawny.

Czy braciom należy się zachowek?

Sprawa wymagałaby precyzyjnego określenia – wyjaśnia Piotr Arczyński. – Jeżeli rodzice za życia przekazali cały majątek wchodzący w skład ich majątku wspólnego po 1/3 w przypadku ewentualnego zgonu, a nie będzie testamentu, to oni i tak odziedziczą po 1/3, więc instytucja zachowku w ogóle nie będzie w tym przypadku miała zastosowania.

To kiedy zachowek ma zastosowanie?

Zachowek ma zastosowanie, kiedy osoba, która dziedziczyłaby z ustawy, zostałaby w jakiś sposób pokrzywdzona. Jeśli nie ma innego majątku, a nieruchomość wyczerpała cały majątek i ktoś dostał za życia 1/3 tak jak pozostali spadkobiercy, to w ogóle nie ma mowy o zachowku.

Jeśli chodzi o sprawę pani Basi, to najlepiej byłoby, gdyby poszła do prawnika, adwokata, radcy prawnego bądź notariusza z kompletem dokumentów i dopiero wtedy to ustalić.

Ewentualna spłata rodzeństwa, której zapewne obawia się słuchaczka, miałaby zastosowanie wtedy na przykład, kiedy pani Basia zostałaby wskazana w testamencie, że jest powołana co do całości spadku, a oprócz tego domu w skład majątku wchodziłyby jeszcze inne rzeczy. Wtedy pozostałe rodzeństwo, czy jeszcze inni ustawowi spadkobiercy w zależności od określenia grupy, mogliby dochodzić swojej części. Ale jeśli rodzice całego majątku się wyzbyli za życia, obdarowując dzieci, to wtedy nie ma co dzielić, bo to już za życia zostało podzielone. Jeśli nie było testamentu, dojdzie do dziedziczenia ustawowego i wszyscy odziedziczą w równych częściach zgodnie z ustawą, więc instytucja zachowku nie będzie miała zastosowania.

Przeczytaj też:

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi