Kolendra i jej właściwości - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kolendra i jej właściwości

Kolendra i jej właściwości

,

Kolendra to zioło przypominające pietruszkę. W Polsce zdobywa coraz większą popularność. Zobacz, jakie ma zastosowanie.

Zacznijmy od tego, że jest to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny selerowatych Kolendra pochodzi znad Morza Śródziemnego, ale zaaklimatyzowała się też w krajach chłodniejszych. W Polsce kolendra siewna uprawiana jest na skalę przemysłową, a także na działkach i w przydomowych ogródkach. Ciekawostką jest, że jej nazwa pochodzi od greckiego określenia pluskwy, ponieważ w okresie kwitnienia wydaje ona nieprzyjemny, podobny do pluskiew zapach. Lepszego, bardziej łagodnego zapachu nabiera dopiero, gdy dojrzeje.

Kolendra – właściwości

Z wygląda przypomina nasza swojską pietruszkę, ale gdy się ją powącha nie można mieć wątpliwości, że jest to roślina orientalna. To właśnie jej zapach dzieli ludzi na miłośników i przeciwników kolendry w kuchni. Jedni uwielbiają ją za świeży, cytrusowy aromat owoców, dla innych liście mają zbyt silną i anyżową woń.

Niezależnie od zapachu warto ją jednak docenić za bogate wartości odżywcze. Kolendra jest niskokaloryczna i zawiera znaczne ilości antyoksydantów. Wykazuje działanie przeciwutleniające, dzięki czemu pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak np. choroby układu krążenia. Warto zaznaczyć, że regularne spożywanie natki kolendry pozwala na obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu.

Prozdrowotne właściwości ma także napar z nasion kolendry. Działa on moczopędnie i wpływa pozytywnie na trawienie. Ponadto stosuje się go również na zwiększenie łaknienia ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych.

Warto również wspomnieć, że kolendry pozyskuje się olejek eteryczny, który zawiera linalol. Substancja ta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co powoduje ustąpienie gazów i uczucia wzdęcia. Olejek posiada również silne właściwości grzybobójcze i przeciwbakteryjne wobec niektórych drobnoustrojów np. Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa czy Escherichia coli – dzięki czemu przyczynia się do przywrócenia naturalnej mikroflory jelitowej. 

Linalol wykazuje również działanie uspokajające. Ponadto olejek eteryczny z kolendry może być stosowany bezpośrednio na skórę w celu złuszczania zrogowaciałego naskórka.

Zobacz też:

Zastosowanie w kuchni

Kolendra najlepiej smakuje na świeżo. Warto spróbować wyhodować ją samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, że jest rośliną wymagającą. Choć potrzebuje dużego nasłonecznienia, najlepiej rośnie w niskich temperaturach, ok 12–15 stopni. Trzeba zapewnić jej żyzną glebę oraz dużo wody na podstawce. 

Świeża olendra świetnie sprawdzi się jako składnik zimnych sosów i sals. Można doprawić nią np. guacamole albo kanapkę z ulubioną pastą warzywną. Natomiast jako przyprawa (suszona) bardzo dobrze pasować będzie do wieprzowiny i indyka – zwłaszcza w połączeniu z żurawiną, czosnkiem czy imbirem. Można ją również z powodzeniem użyć jako przyprawę do domowego pasztetu (mięsnego lub warzywnego). 

Zobacz więcej >