Kołdra obciążeniowa – nazywa także kołdrą sensoryczną – coraz bardziej zyskuje na popularności. Zobacz, jakie ma właściwości i komu może się przydać.
Stosuje się ją głównie do regulacji zaburzeń czucia głębokiego. które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Czucie głębokie – inaczej propriocepcja – to zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu (proprioreceptory) ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach.
Warto jednak zaznaczyć, że kołdrę obciążeniową mogą również stosować osoby bez zaburzeń sensorycznych. Bardzo często poleca się ją do łagodzenia bezsenności, depresji czy zaburzeń lękowych.
Kołdra obciążeniowa – zastosowanie
Zacznijmy od tego, że z pozoru nie różni się ona od zwykłej kołdry. Różnica leży bowiem w środku. Nie można jej zobaczyć, trzeba ją poczuć. Standardowe kołdry wypełnia się puchem, piórami lub syntetycznym materiałem. Natomiast kołdra obciążeniowa wypełniona jest albo szklanym granulatem w formie małych kuleczek albo naturalnym żwirkiem o owalnym kształcie.
To właśnie ciężkość kołdry sprawia, że ma ona zastosowanie terapeutyczne. Np. dzieciom cierpiącym na ADHD pomoże ułatwić zasypianie oraz zmniejszy ich nadaktywność. Generalnie jej działanie można w skrócie streścić tak: na osoby zbyt pobudzone wpłynie kojąco, a na osoby, których zmysły wymagają stymulacji – pobudzająco.
Jak sama nazwa wskazuje: obciąża ona ciało, dzięki czemu wpływa na układ nerwowy osoby nią przykrytej. Łagodny nacisk stymuluje (przytoczone wcześniej) czucie głębokie, co sprawia, że w organizmie regulowany jest poziom neuroprzekaźników.
Warto dodać, że badania pokazują pozytywny wpływ stosowania kołdry obciążeniowej u osób dorosłych. Jak się okazało, nacisk pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, co z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Tętno zwalnia, a reakcje somatyczne są wyraźnie słabsze. Stosowanie kołdry obciążeniowej rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu oraz redukuje napięcie.
Zobacz też:
Jak wybrać?
Przed zakupem kołdry obciążeniowe musimy wiedzieć ile ważymy my albo osoba (dziecko), którą chcemy obdarować. Powszechnie przyjęło się, że ciężar kołdry obciążeniowej powinien wynosić ok. 10 proc. masy ciała dorosłego i 10-15 proc. masy ciała dziecka.
Warto również pamiętać, aby wybierać produkty tylko ze sprawdzonych sklepów. Kołdra powinna być uszyta wyłącznie z naturalnych materiałów (takich jak len czy bawełna), a jej wypełnienie powinno mieć certyfikat jakości.
Jeśli cierpimy na jakieś poważniejsze dolegliwości (m.in. astmę lub osteoporozę) należy przed użyciem takiej formy przykrycia skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.
Dodaj komentarz