Kobiety radzą sobie ze stresem bardziej aktywnie niż mężczyźni

Kobiety i mężczyźni inaczej reagowali na zamknięcie podczas pandemii COVID. Fot. Kaboompics.com, Pexels

Austriaccy naukowcy przeanalizowali zachowania kobiet i mężczyzn podczas pandemii koronawirusa. Okazuje się, że zaobserwowali znaczące różnice w reakcji obu płci na sytuację kryzysową.

Wiosną 2020 r. w Austrii – podobnie jak w większej części świata dotkniętego pandemią – wprowadzono pierwsze duże ograniczenia związane z koronawirusem. W badaniu przeprowadzonym przez Complexity Science Hub (CSH) w Wiedniu przeanalizowano wzorce komunikacji obywateli w zamknięciu i odkryto znaczące różnice w sposobach reagowania na kryzys kobiet i mężczyzn. Badacze uzyskali dostęp do zanonimizowanych danych telekomunikacyjnych od dużej austriackiej firmy i przeanalizowali częstotliwość i czas trwania połączeń telefonicznych, a także wzorce poruszania się użytkowników przed, w trakcie i po zamknięciu związanym z pandemią.

W sytuacji kryzysowej kobiety częściej niż mężczyźni rozmawiają z innymi

Okazało się, że kiedy po raz pierwszy w marcu nałożono poważne ograniczenia pandemiczne, znacznie wydłużył się czas rozmów telefonicznych, ale głównie wśród kobiet. W przypadku połączeń telefonicznych, w których uczestniczyły dwie kobiety, zaobserwowano wzrost o 140 proc. Rozmowy, w których uczestniczyli dwaj mężczyźni, również się wydłużyły, ale tylko o 66 proc.

„Literatura z nauk społecznych dostarcza dowodów – głównie z małych ankiet, sondaży lub wywiadów – że kobiety wybierają bardziej aktywne strategie radzenia sobie ze stresem niż mężczyźni. Często jest to rozmowa z innymi. Nasze badanie to potwierdza” – powiedział Georg Heiler, jeden z autorów badania i artykułu opublikowanego w Scientific Reports w Nature.

Mężczyźni częściej lekceważą ograniczenia

Poza długością rozmów telefonicznych dane ujawniły interesujący trend dotyczący mobilności. Na podstawie danych o lokalizacji telefonów stwierdzono, że kobiety zwykle stosowały się do dyrektyw rządowych, takich jak „zostań w domu”, i nie przemieszczały się. Mężczyźni z kolei byli bardziej skłonni do poruszania się i lekceważenia ograniczeń. Spędzali znacznie więcej czasu w dużym centrach rekreacyjnych. Także w centrach handlowych wykazano większą obecność mężczyzn niż kobiet podczas blokad.

Co więcej, okazało się, że mężczyźni szybko wracają do swoich pierwotnych wzorców zachowań po zniesieniu blokady, podczas gdy kobiety potrzebują więcej czasu, aby przystosować się do zmiany.

W badaniu wykorzystano dane dotyczące 1,2 miliona Austriaków, czyli około 15 proc. populacji Austrii.

„Badanie to po raz kolejny pokazuje, że dane – w tym przypadku dane telekomunikacyjne – pozwalają nam szybko i przy niskich kosztach uzyskać informacje społeczne, bez naruszania anonimowości badanych osób. Uzyskaliśmy konkretne informacje, które mogą być wykorzystane przez decydentów do planowania w przypadku ostrego kryzysu” – powiedział prezes CHF.

Przeczytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

2 komentarze

Obiady rodzinne częstsze podczas pandemii » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 5 października 2021 - 08:00
[…] Zdrowie i uroda […]
Atak Rosji na Ukrainę 2022 – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 24 lutego 2022 - 16:09
[…] Zdrowie i uroda […]
Dodaj komentarz