Kiszone ogórki – jak je zrobić?

Kiszone ogórki są naszą dumą narodową. Nie dość, że urozmaicą każdy obiad i kanapkę, nadają się do sałatek i na zupę, to jeszcze są zdrowe. Sprawdź, jak dobrze ukisić ogórki.

Kiszone ogórki a zdrowie.

Wbrew temu, co nam się wydaje kiszone ogórki wcale nie mają polskiego rodowodu. Przygotowywano je już w starożytnej Mezopotamii, a Arystoteles podejrzewał, że mają właściwości zdrowotne. I wcale się nie pomylił, bowiem są to naturalne probiotyki. Kwas mlekowy w nich zawarty reguluje pracę jelit, wzmacnia naszą odporność i usuwa toksyny z organizmu. Ogórki są źródłem wielu witamin więc warto je spożywać zwłaszcza zimą, kiedy trudno uzupełnić ich niedobory.

Jaki wybrać ogórki do kiszenia

Do kiszenia nie nadają się wielkie, ciemne ogórki o grubej skórze. Najlepiej wybrać młode warzywa średniej wielkości o regularnym kształcie, żeby łatwiej było umieścić je w słoiku. Sprawdźmy, czy wybrane sztuki są zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Ich skórka powinna być jasna i cienka. Z polskich ogórków gruntowych na kiszone najlepiej nadają się odmiany: Borus, Julian, Andrus, ogórek Śremski i Śremianin.

Kiszenie ogórków – co trzeba przygotować?

Na pewno ogórki gruntowe, koper z łodygami, chrzan, czosnek i sól. Niektóre warzywniaki w sezonie sprzedają gotowe zestawy do kiszenia ogórków. Przygotujmy też słoiki z nakrętkami (muszą być czyste) i garnek do pasteryzowania weków. Potrzebna będzie też woda.

Ogórki kiszone krok po kroku

Ogórki, chrzan i nie obrany czosnek oraz koper z łodygami upychamy jak najciaśniej w słoiku. Dobrze, żeby nieco kopru było na wierzchu słoika. Dla aromatu można też dodać liście dębu lub wiśni albo gałązki porzeczki. Przegotowujemy wodę i dodajemy do niej sól w proporcjach łyżka soli na litr wody. Jeśli chcemy, by ogórki szybko się ukwasiły zalewamy je wodą gorącą, ale zimna zalewa też im nie zaszkodzi. Potem zakręcamy słoiki.

Pasteryzacja słoików na zimę

Jeśli chcemy mieć kiszone ogórki zimą to kilka dni po kiszeniu słoiki poddajemy pasteryzacji. Do garnka z gorącą wodą wkładamy słoiki z ogórkami, zagotowujemy i trzymamy w gotującej się wodzie 3 do 5 minut. Po czym wyciągamy słoiki, dokręcamy i stawiamy do góry dnem. Można też pasteryzować w zmywarce – ustawiamy słoiki do góry dnem na półkach zmywarki i nastawiamy program 70 – 75 stopni. Do pasteryzacji można użyć też piekarnika – tu słoiki wstawiamy na pół godziny w temperaturze 130 stopni. Wyciągamy dopiero po wystygnięciu.

Ogórki kiszone a małosolne – czym się różnią?

Ogórki małosolne to to samo co ogórki kiszone, tyle, że nie do końca ukiszone. Aby wyszły idealne zalewamy je zimną, a nie gorącą zalewą, wtedy proces kiszenia zachodzi wolniej. Ogórki małosolne robimy do bieżącego spożycia w sezonie, najlepiej w glinianym naczyniu. Na ogórki nakładamy ciężki talerz a na nim kamień, który przyciśnie ogórki. W miarę zjadania ogórków do wody możemy dorzucać nowe.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi