Kiedy ćwiczyć: rano czy wieczorem? Co mówią badania?

Najważniejsze to w ogóle ćwiczyć. Jednak okazuje się, że pora dnia ma znaczenie, a jej wybór powinien zależeć od płci i oczekiwanych efektów.

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Physiology pokazały, że kobiety spalały więcej tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń porannych, podczas gdy mężczyźni więcej tłuszczu tracili wieczorem. Pewną rolę mogą odgrywać różnice między płciami w hormonach, zegarach biologicznych oraz cyklach snu i czuwania.

Jak przeprowadzono badanie

Badanie z udziałem 30 mężczyzn i 26 kobiet – wszystkich aktywnych i zdrowych w wieku od 25 do 55 lat – trwało 12 tygodni. W tym czasie monitorowano efekty zróżnicowanego programu fitness, który obejmował rozciąganie, sprint i trening wytrzymałościowy.

Jedna grupa ćwiczyła przez godzinę przed 8:30 rano, podczas gdy druga wykonywała te same czynności wieczorem, między 18:00 a 20:00. Wszyscy uczestnicy przestrzegali specjalnie opracowanego planu posiłków. Naukowcy przetestowali u wszystkich ciśnienie krwi i tkankę tłuszczową, a także ich elastyczność, siłę i moc aerobową na początku i na końcu badania.

Wszyscy biorący udział w eksperymencie poprawili swój ogólny stan zdrowia i wydajność w ciągu 12-tygodniowego badania, bez względu na to, czy ćwiczyli rano czy wieczorem.

Kiedy jest najlepszy czas na ćwiczenia

„Najlepszy czas na ćwiczenia to każdy czas, w którym możesz ćwiczyć i włączyć go do swojego harmonogramu” – mówi dr Paul Arciero, główny autor badania i profesor nauk o zdrowiu i fizjologii człowieka w Skidmore College w stanie Nowy Jork. Dodaje jednak, że idealna pora dnia na ćwiczenia jest inna dla kobiet i mężczyzn.

„Nasze wyniki wskazują, że kobiety, które chcą zredukować tkankę tłuszczową w okolicy brzucha i obniżyć ciśnienie krwi, najlepsze rezultaty uzyskają, gdy będą ćwiczyć rano” – mówi dr Arciero. Dodaje jednak, że te panie, które próbują wzmocnić mięśnie w górnych partiach ciała, a także poprawić ogólny nastrój i zwiększyć wchłanianie substancji odżywczych, powinny ćwiczyć wieczorem.

Mężczyźni biorący udział w badaniu byli mniej wrażliwi na porę dnia, w której ćwiczyli, i wzmacniali się niezależnie od tego, czy ćwiczyli rano czy wieczorem.

Okazało się jednak, że wieczorne ćwiczenia są „idealne dla mężczyzn zainteresowanych poprawą zdrowia serca i metabolizmu, a także samopoczucia” – mówi dr Arciero.

Poprawa metabolizmu oznacza zmniejszenie ryzyka chorób takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby serca i udar.

Nie jest jasne, dlaczego reakcje mężczyzn i kobiet na porę ćwiczeń były tak różne. Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, ale przypuszczają, że kobiety mogą rano spalać więcej tkanki tłuszczowej, ponieważ są bardziej podatne na nadmiar tłuszczu na brzuchu. Znaczenie mogą mieć również wewnętrzne rytmy organizmu.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi