Keczup - jak zrobić w domu? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Keczup – jak zrobić w domu?

Keczup – jak zrobić w domu?

,

Keczup domowy ma jedną wielką zaletę: jest naturalny. Bez wzmacniaczy smaku czy konserwantów. Zobacz, jak go zrobić.

Bez niego nie wyobrażamy sobie hot-dogów, kanapek z żółtym serem czy frytek. Co ciekawe, pierwszy keczup powstał w Chinach jako dodatek do przyrządzania potraw rybnych. Natomiast pochodzenie samego słowa nie jest jasne. Jedna z hipotez mówi, że keczup pochodzi od malezyjskiego słowa “kicap”. Inna, że wywodzi się od chińskiego “kôe-chiap”. 

Nazwa sosu i jego receptura dotarły do Europy pod koniec XVII w. przez Anglię. W roku 1876 sos dotarł do USA, a jego receptura została zmodyfikowana przez Henry’ego Johna Heinza, założyciela firmy spożywczej H. J. Heinz Company. Warto zaznaczyć, że keczup marki Heinz wciąż jest produkowany i ani trochę nie stracił na popularności.

Domowy keczup – zrób to sam/a!

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że keczup bogaty jest w likopen – barwnik, który nadaje mu czerwony kolor. Ponadto warto podkreślić, że likopen to bardzo silny przeciwutleniacz, który zapobiega nowotworom i chorobom serca. Substancja ta występuje również w surowych pomidorach, ale dopiero po przetworzeniu likopen staje się łatwiej przyswajalny.

Domowy keczup – przepis

Składniki: 2 kg pomidorów, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki soli, łyżeczka słodkiej papryki, kilka roztartych goździków, 6 łyżeczek octu jabłkowego, 3 łyżki cukru trzcinowego, sól i pieprz do smaku, szczypta cynamonu, opcjonalnie: 2 łyżeczki roztartych nasion gorczycy (jeśli chcemy, żeby nasz keczup miał trochę ostrzejszy smak)

Wykonanie: Pomidory wcześniej sparzyć i obrać ze skórki, cebulę i czosnek pokroić drobniutko.  Całość zagotować, od czasu do czasu mieszając. Po zagotowaniu zblendować, następnie dodać przyprawy (bez octu i cukru). Gotować, od czasu do czasu mieszając, aż sos zgęstnieje (trwa to ok. pół godziny). Do gęstego już sosu dodać ocet i cukier, a następnie gotować jeszcze ok. 20 minut. Gorący keczup przelać do wyparzonych, suchych słoików i natychmiast zakręcić. Słoiki odwrócić do góry dnem. Gdy wystygną, należy sprawdzić, czy szczelnie się zamknęły (pokrywka słoika powinna być wklęsła).

Gotowy domowy keczup należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu miesiąca.

Zobacz też:

Zobacz więcej >