Zmarł słynny śpiewak operowy (bas) Kazimierz Kowalski, prezenter radiowy i telewizyjny oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Miał 70 lat.
Program I Polskiego Radia podzielił się w mediach społecznościowych bardzo smutną informacją: 1 sierpnia zmarł Kazimierz Kowalski:
„Z przykrością informujemy, że zmarł Kazimierz Kowalski – śpiewak, artysta, nasz wieloletni przyjaciel, prowadzący muzyczne audycje, miłośnik muzyki operowej i operetkowej” – napisał PR I na swoim profiluFacebooku.
Śpiewak operowy zmarł 1 sierpnia – zaledwie dzień po swoich 70. urodzinach.
Artysta i dyrektor
Kazimierz Kowalski ukończył studia a Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka). Będąc jeszcze na studiach – na V roku – wziął udział w 1976 roku w bardzo prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (wówczas nagrody za 1. i 2. miejsce nie przyznano). W tym samym 1976 roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w „Sprzedanej narzeczonej” Bedricha Smetany.
W latach 1994-1997 oraz 2005-2008 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Jednym z jego osiągnięć jako dyrektora placówki było doprowadzenie do transmisji telewizyjnej na żywo na cały świat opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.
„Dwukrotnie był też dyrektorem naszego Teatru, o którym zawsze mówił – „to mój Teatr”. Niestrudzony w lansowaniu młodych talentów wokalnych, zawsze z wielkim szacunkiem i empatią wyrażał się o starszych kolegach, pamiętał o Nich, korzystał z Ich wiedzy i doświadczenia, nie pozwalał też zapominać o Nich operowej publiczności. Zawsze energiczny, rozgadany, śpieszący się na kolejne spotkanie, koncert lub wywiad znajdował jednak czas na rozmowę. Taki był Kazimierz Kowalski i takim będziemy Go pamiętać i wspominać…” – napisał zespół Teatru Wielkiego w Łodzi.
Z inicjatywy Kazimierza Kowalskiego powstał Festiwal Operowo-Operetkowy, działający w oparciu o nowo otwarty Teatr Letni w Ciechocinku. Był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej
Człowiek polskiej sztuki
Kazimierz Kowalski wspierał i promował polską sztukę również w programach telewizyjnych, takich jak „Dobry wieczór, tu Łódź” lub „Kazimierz Kowalski zaprasza” oraz prowadził audycje radiowe w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. W Radiu Łódź miał swoją cykliczną audycję „Archiwum Henryka Debicha”.
Wydał 10 płyt muzycznych. W 2021 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Wkrótce ma ukazać się jego książka „Dyrektorem się bywa, artystą się jest”, opowiadająca o jego życiu w latach 1955–2020.
Kazimierz Kowalski ma swoją gwiazdę na Ciechocińskim Deptaku Sław. W 2002 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi a w 2006 roku Brązowy Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Miał 70 lat.
Sprawdź też: