Zgodnie z najnowszymi badaniami amerykańskich naukowców picie kawy z kofeiną przynosi zarówno korzystne, jak i szkodliwe krótkoterminowe skutki zdrowotne.
Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Wiele badań wykazało, że może ona być zdrową częścią zbilansowanej diety, dodawać energii i ułatwiać koncentrację. Jednak nowy raport przedstawiony na sesji American Heart Association stwierdza, że poranna filiżanka tego napoju może mieć również szereg szkodliwych krótkoterminowych skutków zdrowotnych – zwiększa wprawdzie aktywność fizyczną, ale jednocześnie zmniejsza ilość snu i zwiększa ryzyko wystąpienia nieprawidłowego bicia serca.
„Podczas gdy większość długoterminowych badań obserwacyjnych sugeruje wiele potencjalnych korzyści płynących z picia kawy, nasze badanie jest pierwszą randomizowaną próbą badającą fizjologiczne konsekwencje jej spożywania w czasie rzeczywistym” – pisze autor badania, dr Gregory Marcus z University of California-San Francisco w komunikacie prasowym.
Jak przeprowadzono badanie
Badacze zgromadzili 100 dorosłych uczestników, których śledzili za pomocą urządzeń rejestrujących EKG w sposób ciągły, tak by monitorować rytm serca podczas picia kawy z kofeiną. Wolontariusze nosili również urządzenia nadgarstkowe do śledzenia poziomu aktywności fizycznej i czasu trwania snu. Także poziom glukozy we krwi każdej osoby był monitorowany w sposób ciągły podczas dwutygodniowego eksperymentu. Naukowcy pobrali również próbki DNA ze śliny od każdej osoby, aby sprawdzić, czy reakcja organizmu na picie kawy zależy od zdolności danej osoby do metabolizowania kofeiny.
W ciągu 14 dni zespół losowo przydzielał każdemu uczestnikowi unikanie kawy lub spożywanie kawy przez dwa dni z rzędu przed zmianą zadań. Badacze byli w stanie śledzić dokładny czas, kiedy ochotnicy pili kawę, za pomocą znacznika czasu na monitorze EKG i lokalizatorze GPS, który monitorował, gdy wchodzili do kawiarni. Każda osoba wypełniła również ankietę, wyszczególniając, ile kawy wypija rano i w ciągu dnia.
Dobre i złe skutki picie kawy
Analiza wyników badania wykazała, że spożywanie kawy wiązało się z 54-procentowym wzrostem przedwczesnych skurczów komorowych, rodzaju nieprawidłowego bicia serca pochodzącego z dolnych komór serca. W przeciwieństwie do tego, picie większej jej ilości wiązało się z mniejszą liczbą epizodów częstoskurczu nadkomorowego, nienormalnie szybkiego rytmu serca wyłaniającego się z górnych jam serca.
Spożywanie kawy konsekwentnie wiązało się z większą aktywnością fizyczną, a także mniejszą ilością snu. Podsumowując:
- Uczestnicy, którzy pili kawę, rejestrowali ponad 1000 dodatkowych kroków dziennie w porównaniu z dniami, w których jej nie pili.
- W dni, w które uczestnicy pili kawę, mieli o 36 minut mniej snu w ciągu nocy, zgodnie z ich urządzeniami Fitbit.
- Picie więcej niż jednego napoju kawowego ponad 2-krotnie zwiększyło liczbę nieregularnych uderzeń serca z dolnych komór serca.
- Każda dodatkowo wypijana filiżanka wiązała się z większą liczbą kroków dziennie (o prawie 600) i 18 minutami snu mniej w nocy.
- Nie było różnic w stale rejestrowanym pomiarze glukozy, gdy uczestnicy badania spożywali kawę w porównaniu z jej unikaniem.
„Większa aktywność fizyczna, która wydaje się być spowodowana spożyciem kawy, przynosi wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 oraz kilku nowotworów, i wiąże się z większą długością życia” – stwierdza dr Marcus. „Z drugiej strony krótszy sen wiąże się z różnymi niekorzystnymi skutkami psychicznymi, neurologicznymi i sercowo-naczyniowymi. Częstsze nieprawidłowe bicie serca z górnych komór wpływa na ryzyko migotania przedsionków, a częstsze nieprawidłowe bicie serca z dolnych komór ryzyko niewydolności serca”.
Skutki zdrowotne picia kawy a geny
Korzystając z próbek DNA, zespół odkrył, że osoby z wariantami genetycznymi, które powodują szybszy metabolizm kofeiny, pijąc kawę, doświadczają bardziej nieregularnego bicia serca. I odwrotnie, osoby z wolniejszym metabolizowaniem kofeiny traciły więcej snu po jej wypiciu.
Przeczytaj też:
- Kawa na zdrowie? Mała porcja może obniżać ryzyko chorób serca
- Czy mała czarna wypłukuje magnez?
- Czy mała czarna szkodzi sercu?
- Kiedy odstawić kofeinę, żeby się wyspać? Specjalista wyjaśnia