Kawa: Kiedy odstawić kofeinę, żeby się wyspać? Specjalista wyjaśnia

Kawa Fot. Dapiki Moto/Unsplash

Kiedy przestać pić kawę w ciągu dnia? Czy kofeina jest bezpieczna? Ile możemy wypić kubków kawy dziennie? Wyjaśnia Rob M. van Dam – specjalista z Singapuru.

Wielu z nas rozpoczyna dzień w podobny sposób: kubkiem kawy lub herbaty. Dużo osób raczy się tego typu napojami przez cały dzień, nawet po południu i wieczorami. To może mieć potem wpływ na jakość snu.

Rob M. van Dam – badacz z narodowego uniwersytetu w Sigapurze w rozmowie z telewizją CNN odpowiedział na pytania o to, jak mądrze raczyć się kawą tak, żeby potem podczas bezsennych nocy nie żałować jej spożycia.

Kiedy przestać pić kawę, żeby móc się wyspać?

Jak tłumaczy specjalista, nie ma na to prostej odpowiedzi. A to dlatego, że różni ludzie różnie reagują na kofeinę. Jeśli zaczynasz się trząść i nagle czujesz się nerwowy lub zmienia się rytm twojego serca, to oznaka że wypiłeś już za dużo kofeiny. A to może zakłócić proces snu. Oczywiście, można sobie powiedzieć: „spróbujmy ograniczyć kofeinę i nie pić kawy po określonej godzinie i sprawdzić, czy po pewnym czasie nasz sen się polepszy”.

„To coś, co każdy musi wypracować samodzielnie – ile kawy pić w ciągu dnia, żeby nie wpływało to na odpoczynek w nocy” – mówi van Dam.

Może Cię zainteresować:

Co wpływa na naszą reakcję na kofeinę?

Odpowiadając na to pytanie Rob M. van Dam tłumaczy, że największą rolę odgrywa styl życia:

„Na przykład palacze metabolizują kofeinę w wątrobie około dwa razy szybciej. Jeśli więc palisz papierosy, prawdopodobnie możesz pić kawę nawet do późnego popołudnia, a i tak nie powinieneś mieć problemów ze snem” – tłumaczy.

Jednak są również inne czynniki, które mają na to wpływ, na przykład kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne metabolizują kofeinę dwa razy dłużej. Znaczenie mają również geny: niektórzy posiadają w kodzie genetycznym warianty wpływające na enzymy w wątrobie, które metabolizują kofeinę i to może sprawić, że przetwarzamy ją wolniej lub szybciej.

Ile kofeiny to za dużo?

Jak wyjaśnia specjalista, rekomendowana przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (U.S. Food & Drug Administration – FDA) dzienna dawka kofeiny wynosi nie więcej niż 400 mg. Przeciętny kubek kawy to około 100 mg, więc dzienna dawka nie powinna wynosić więcej niż 4 takie kubki.

Oprócz tego nie powinno się na jednym posiedzeniu spożywać na raz więcej niż 200 mg kawy. Zbyt duża ilość kofeiny przyjęta w krótkim czasie może być ciężka do metabolizowania przez organizm większości ludzi.

Czy kofeina jest bezpieczna?

Jak wyjaśnia Rob M. van Dam, kawa jest prawdopodobnie jednym z najlepiej przebadanych napojów. Jeśli więc pije się ją w odpowiednich ilościach, to nie trzeba się obawiać negatywnego wpływu na zdrowie.

Picei kawy - co warto wiedzieć

Ile kubków kawy można pić w ciągu dnia?

Zalecana przez FDA dzienna dawka kofeiny wynosi nie więcej niż 400 mg. Przeciętny kubek kawy to około 100 mg, więc dzienna dawka nie powinna wynosić więcej niż 4 takie kubki.

Ile można wypić naraz kubków kawy?

Nie powinno się na jednym posiedzeniu spożywać na raz więcej niż 200 mg kawy, czyli średnio dwa kubki. Zbyt duża ilość kofeiny przyjęta w krótkim czasie może być ciężka do metabolizowania przez organizm większości ludzi.

Kawa a palenie papierosów

Palacze metabolizują kofeinę w wątrobie około dwa razy szybciej. Jeśli więc palisz papierosy, prawdopodobnie możesz pić kawę nawet do późnego popołudnia, a i tak nie powinieneś mieć problemów ze snem.

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?