Kawa: Ile filiżanek dziennie?

Nadmiar kawy może powodować uczucie lęku rozdrażnienia, czy niepokój, a także bezsenność. Fot. Pixabay

Picie 7 filiżanek kawy dziennie o połowę zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy w porównaniu z osobami, które w ogóle jej nie piją. Jednak czy taka ilość nie jest za duża? Ile filiżanek małej czarnej dziennie jest optymalną ilością?

Kawa a cukrzyca

Wiadomo, że picie kawy znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Mało tego, im więcej małej czarnej dziennie pijemy, tym ryzyko jej wystąpienia jest mniejsze. Każda dodatkowa filiżanka w ilości do 6-8 filiżanek dziennie obniża o 5-10 procent ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Picie do 4 filiżanek dziennie zmniejsza to ryzyko o 25 procent. Idąc dalej, osoby pijące 7 filiżanek małej czarnej dziennie mają o połowę mniejsze ryzyko wystąpienia u nich cukrzycy, niż osoby, które nie piją jej w ogóle. Ale uwaga! Nie wolno przesadzać.

Nadmiar kofeiny

Kofeina spożyta w nadmiarze może powodować uczucie lęku rozdrażnienia, czy niepokój. U niektórych wywołuje także bezsenność. Istotne jest tu słowo „nadmiar”. Trzeba wypośrodkować.

Optymalna ilość kawy dziennie

Dorosły człowiek może spożyć do 400 miligramów kofeiny na dobę. To oznacza cztery kubki porządnej, mocnej kawy. Tak więc optymalna dawka zdrowotna to 4-5 filiżanek (nie kubków) dziennie. Taka dzienna ilość tego napoju zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 25 procent w stosunku do tych, co małej czarnej nie piją w ogóle, a równocześnie pozwala uniknąć niekorzystnych skutków kofeiny.

Ile kawy mogą pić kobiety w ciąży

W wypadku kobiet w ciąży dawka ta powinna być o połowę mniejsza.

I jeszcze jedno, związek między piciem małej czarnej a cukrzycą istnieje tylko dla cukrzycy typu II.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?