Kawa bezkofeinowa również działa na nasze zdrowie?

Przyczyną pozytywnego działania kawy na nasz organizm nie jest kofeina. Fot. Pixabay.com

Naukowcy udowodnili już, że regularne picie kawy ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Czy to pozytywne działanie mała czarna zawdzięcza zawartej w niej kofeinie? Czy kawa bezkofeinowa jest dla nas równie zdrowa jak ta z kofeiną?

Kiedyś o kawie mówiono źle. Podejrzewano nawet, że może powodować raka trzustki i przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej czy refluksowej. Ale kilkanaście lat temu pojawiły się lepsze badania, większe metaanalizy, liczniejsze publikacje medyczne i na kawę zaczęliśmy spoglądać zdecydowanie bardziej przychylnym okiem.

Pozytywne działanie kawy

Teraz już wiadomo, że umiarkowane picie kawy, czyli 3-5 filiżanek dziennie, zmniejsza ryzyko miażdżycy, udaru, zawału serca, a także raka jelita grubego i cukrzycy typu II. W tym ostatnim przypadku kawa zmniejsza ryzyko zachorowania niezależnie od otyłości czy braku aktywności fizycznej. Osoby otyłe, nawet nie aktywne fizycznie, ale pijące regularnie kawę, obarczone są mniejszym ryzykiem cukrzycy typu II niż osoby otyłe i nieaktywne fizycznie niepijące kawy albo pijące jej niewiele.

A jak jest z kawą bezkofeinową

Okazuje się, że ta zależność istnieje także dla kawy bezkofeinowej. Oznacza to, że przyczyną tego pozytywnego działania kawy na nasz organizm nie jest kofeina. W takim razie co?

Przypuszcza się, że są to polifenole, naturalnie występujące związki roślinne, broń przeciw chorobom zapalnym oraz nowotworom. Jednym z bardziej docenianych, a obecnych w kawie, jest kwas chlorogenowy, który zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach. W małej czarnej znajdziemy także niacynę, witaminę, która bierze udział w biosyntezie insuliny, lignany, przeciwutleniacze i potas.

Pozytywnie na nas wpływa i kawa kofeinowa, i bezkofeinowa

Podsumowując, wiadomo już, że kawa kofeinowa i bezkofeinowa wpływa na rozwój cukrzycy, ale dokładnie, na czym polega ten mechanizm ochronnego działania kawy – tego jeszcze nie wiemy. Na razie naukowcy nie stworzyli jeszcze jednej rozstrzygającej teorii.

Przeczytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

1 comment

Kawa nie powoduje palpitacji serca – wynika z badań » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 29 września 2021 - 10:43
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz