Kawa a cukrzyca

Każda filiżanka kawy o 5-10 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Fot. Flickr

Często słyszy się opinie, że kawa szkodzi sercu, że odwadnia, wypłukuje z organizmu wapń i magnez, niektórzy też twierdzą, że może zaszkodzić cukrzykom.

Kawa w piramidzie zdrowego żywienia

No właśnie, wieszano na niej psy i oskarżano ją o powodowanie różnych chorób. Wiele osób nadal uważa, że kawa jest niezdrowa. A to nieprawda!

Czy gdyby tak było, to Instytut Żywności i Żywienia umieściłby kawę w piramidzie zdrowego żywienia? A zrobił to już cztery lata temu. Zaskoczyłam państwa?

3-5 filiżanek dziennie obniża o 10 procent ryzyko zgonu

To efekt badań ostatnich kilkunastu lat, które pokazały, że mała czarna pita w ilości 3-5 filiżanek dziennie dzięki zawartości antyoksydantów, działaniu przeciwzapalnemu i zmniejszeniu oporności na insulinę, obniża o 10 procent ryzyko zgonu z powodu wszystkich chorób.

Badanie wpływu małej czarnej na cukrzycę

Przypatrzmy się relacji kawa a cukrzyca. Naukowcy dokonali tak zwanej metaanalizy, czyli połączyli wyniki różnych badań przy zastosowaniu metod statystycznych. W sumie pod lupę wzięto 456 tysięcy ogółem i 22 tysiące ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu II pochodzących z 8 różnych krajów. I co stwierdzono?

Im więcej kawy, tym mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę

Im więcej jej pijemy, tym ryzyko zachorowania mniejsze. Każda dodatkowa filiżanka w ilości do 6-8 dziennie była związana z pięcio-dziesięcioprocentowym obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Picie 3-4 filiżanek dziennie to zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II o jedną czwartą w porównaniu ze spożywaniem do 2 filiżanek dziennie lub niespożywaniem jej w ogóle. A osoby pijące 7 filiżanek dziennie mają o 50 procent mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy. Jednak nie powinniśmy pić aż tak dużych ilości kawy.

Przeczytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?