Karp po żydowsku - przepis na wigilijne danie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Karp po żydowsku – przepis na wigilijne danie

Karp po żydowsku – przepis na wigilijne danie

,

Karp po żydowsku to sposób na danie wigilijne dla tych, którzy nie przepadają za tradycyjną smażoną rybą. Sprawdź koniecznie nasz przepis.

Karp po żydowsku – skąd się wziął?

To danie charakterystyczne dla postnej kuchni polskich Żydów przeniesione zostało do naszego jadłospisu wigilijnego. Co ciekawe, nie przyrządzali go Żydzi z innych krajów, występował też na Litwie, ale w nieco mniej słodkiej odsłonie. To rodzaj karpia w galarecie tyle, że na słodko, z bakaliami. Choć danie wydaje się skomplikowane, w gruncie rzeczy przepis na karpia po żydowsku jest dość prosty i uda się nawet początkującym kucharkom i kucharzom. Jest to też sposób na „zagospodarowanie” karpich głów i podrobów – kiedyś w kuchni starano się wykorzystywać wszystko, co się dało. Potrawa jest bardzo smaczna i na wigilijnym stole będzie wyglądać spektakularnie.

Składniki

Aby przygotować karpia po żydowsku musisz mieć:

  • 1 karpia (ok 1,5 kg)
  • 1 kg cebuli
  • 10 dag rodzynek
  • 10 dag g płatków migdałowych
  • sól i pieprz
  • głowy i podroby z 2 – 3 karpi
  • łyżka soku z cytryny
  • sól

Karp po żydowsku – przepis

Karpia oczyść i pokrój w dzwonka, posól i polej sokiem z cytryny. Cebulę pokój w talarki, zalej wodą tak, aby woda przykryła całą cebulę, gotuj do miękkości. Następnie do cebuli dodaj rybie głowy i podroby i gotuj na małym ogniu około kwadransa. Po tym czasie wyjmij głowy ryb, a do wywaru dodaj płatki migdałowe i rodzynki, a także dzwonka ryby. Gotuj wszystko na małym ogniu około 15 – 20 min tak, żeby ryba się ugotowała, ale nie rozpadła. Po ugotowaniu ułóż dzwonka na półmisku i zalej całym sosem, który możesz doprawić solą lub kwaskiem cytrynowym do smaku. Wylej cały wywar na dzwonka ryby.

Z czym podawać karpia po żydowsku?

Tradycyjnie Żydzi podawali tę potrawę z chałką. W niektórych danie jest podawane na ciepło, ale pyszne jest również na zimno. Wtedy wywar z głów rybich stężeje i nabierze konsystencji delikatnej galaretki.

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz więcej >