Kalafior i jego właściwości odżywcze - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kalafior i jego właściwości odżywcze

Kalafior i jego właściwości odżywcze

,

Kalafior to z wyglądu niezbyt ciekawe warzywo. Na szczęście jest smaczny i dlatego często używamy go w kuchni. Zobacz, jakie ma właściwości.

Zacznijmy od systematyki. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Częścią jadalną kalafiora są mięsiste pędy skrócone, czyli tzw. róża. Co ciekawe, roślina znana była już w starożytnym Rzymie i Grecji. Natomiast w Polsce warzywo zaczęto uprawiać na przełomie XVI i XVII wieku. Według legend do naszego kraju sprowadziła go Bona Sforza, włoska żona Zygmunta Starego. 

Kalafior – dlaczego warto go jeść?

Zdecydowanie warto włączyć to warzywo do codziennej diety. Kalafior zawiera bowiem liczne substancje odżywcze, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jest źródłem m.in. błonnika pokarmowego, potasu, wapnia, magnezu, a także żelaza, cynku, miedzi, jodu i fluoru. Ponadto zawiera witaminy z grupy B oraz niewielką ilość beta-karotenu. Co ciekawe, za jego charakterystyczny zapach (intensywny zwłaszcza w czasie gotowania) odpowiada siarka. 

Według badaczy kalafior może mieć działanie antynowotworowe. Za te właściwości odpowiadają przeciwutleniacze z grupy izotiocyjanianów, które neutralizują szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. Ponadto izotiocyjaniany wykazują silne działanie bakteriostatyczne. Mogą np.zniszczyć Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów. 

Warto także dodać, że kalafior zalecany jest w diecie osób cierpiących na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Osoby te muszą bowiem przyjmować pokarmy bogate w antyoksydanty i inne składniki odżywcze, które chronią przed uszkodzeniem komórek i zmniejszają stan zapalny w całym organizmie, w tym w stawach. Ponadto kalafior ma niski indeks glikemiczny, więc sprawdzi się również w diecie osób z cukrzycą. 

Zobacz też:

Jaki wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kalafior jest warzywem bogatym w błonnik, dlatego może powodować zwiększone gazy i tym samym wzdęcia. Warto zaznaczyć, że pokarmy bogate w błonnik należy wprowadzać do diety stopniowo.

Wybierając kalafior należy zwrócić uwagę, czy ma ściśle przylegające, kremowo-białe kwiaty i jasnozielone, mocno przylegające liście. Unikajmy warzyw, których główka ma brązowe plamy lub luźno rozłożone części. Jeśli roślina zawinięta jest w plastikową torebkę może to sprzyjać gniciu, ponieważ opakowanie zatrzymuje wilgoć.

Jeśli chodzi o przechowywanie najlepiej trzymać go w komorze na warzywa i owoce w lodówce i zjeść w ciągu 5 dni od zakupu.

Zobacz więcej >