Dieta bogata w ryby obniża ryzyko śmierci u chorych na serce?

Dieta z uwzględnieniem ryb może zmniejszyć ryzyko śmierci lub poważnych powikłań pacjentów chorych na serce – uważają kanadyjscy naukowcy.

Dorośli z chorobami serca, którzy zjadają 170 g lub więcej ryb tygodniowo, mogą obniżyć ryzyko większych komplikacji związanych z sercem oraz śmierci do nawet 20% – wynika z badania opublikowanego w poniedziałek na łamach JAMA Internal Medicine.

Warto przeczytać: Dieta DASH – najzdrowsza dieta dla serca

Które ryby są dobre na serce?

Około 170 g (mniej więcej dwa dania) takich ryb jak łosoś, tuńczyk lub sardynki obniża ryzyko śmierci osób z chorobami serca o 18% – to efekt trwającego 9 lat badania trwającego wśród tego typu osób.

Kawa na zdrowie? Mała porcja może obniżać ryzyko chorób serca

Ponadto jedzenie ryb zmniejsza ryzyko poważniejszych chorób serca, oprócz tych już zdiagnozowanych, o 16% – uważają badacze.

„Spożywanie co najmniej 2 dań rybnych każdego tygodnia najwyraźniej w pewien sposób obniża ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym w przyszłości, a także ryzyko śmierci, jeśli dana osoba wcześniej cierpiała na choroby serca” – powiedział agencji informacyjnej UPI współautor badania, prof. Andrew Mente – epidemiolog z Uniwersytetu McMaster w mieście Hamilton w kanadyjskim stanie Ontario.

„Jeśli jesteś osobą ogólnie zdrową, to dobroczynny wpływ [jedzenia ryb] nie jest oczywisty, ale prawdopodobnie wciąż jest to bezpieczny wybór” – dodał prof. Mente.

Naukowiec powiedział również, że ryby, które mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, na przykład: śledzie, makrele, łososie, tuńczyki i sardynki, zdają się dawać największą ochronę organizmowi przeciw postępującym chorobom serca.

Czytaj też: Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Ile jeść ryb, by mieć zdrowe serce?

Naukowcy już od wielu lat wychwalają zalety kwasów tłuszczowych omega-3 i podkreślali, że są dobre dla serca człowieka. Wciąż jednak trwają spory, ile dokładnie tych związków potrzeba naszemu organizmowi, żeby był zdrowy.

W ramach tej pracy badacze przeanalizowali dane niemal 150 tys. dorosłych osób w wieku od 46 do 62 lat z 21 różnych krajów. Około 8 tys. z nich miało zdiagnozowane choroby serca w czasie trwania badania. Naukowcy śledzili zdrowie badanych osób przez około 9 lat.

Sprawdź: Wskazówki żywieniowe: słodycze od 2. roku życia?

Chorzy na serce poczują różnicę?

Wśród ludzi bez historii problemów z sercem, spożywanie 170 g – około 4 posiłków lub więcej tygodniowo – ryb z dużą zawartością kwasów omega-3 nie miało praktycznie żadnego wpływu na pojawienie się choroby serca lub śmierć z jej powodu. W porównaniu z osobami, które jadły bardzo mało ryb, lub wcale, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób jedzących ryby spadło o mniej niż 5% – podają naukowcy.

Jednakże wśród osób, które już miały zdiagnozowane problemy z sercem, spożywanie dwóch lub więcej posiłków z rybami z dużą zawartością omega-3 tygodniowo obniżyło ryzyko poważniejszych chorób serca o 16% – informują badacze.

„Niektóre – choć nie wszystkie – próby kliniczne pokazały, że suplementy olejów rybnych mogą dać pewną ochronę przeciwko ryzyku śmierci z powodów kardiologicznych pacjentom z chorobami serca. Można więc rozważyć również takie suplementy, jeśli jest się narażonym na ryzyko problemów secowo-naczyniowych” – powiedział prof. Mente.

Zobacz: Dieta w nadciśnieniu tętniczym – co jeść, czego unikać

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi