Janina Traczykówna nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Janina Traczykówna nie żyje

Janina Traczykówna nie żyje

, ,

Janina Traczykówna – wybitna aktorka teatralna i filmowa, znana między innymi jako Michasia z „Nocy i Dni” – zmarła w wieku 91 lat.

W niedzielę dotarła do nas smutna wiadomość: zmarła Janina Traczykówna – ceniona aktorka teatralna i filmowa.

„W wieku 91 lat zmarła wybitna aktorka Janina Traczykówna. Niezapomniana Michasia z filmu i serialu „Noce i Dnie” oraz matka Adasia z „Dnia Świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Zagrała również w wielu spektaklach Teatr Telewizji TVP i główną rolę w pierwszym polskim serialu „Barbara i Jan”. Przez blisko 40 lat występowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie” – czytamy w pożegnalnym wpisie TVP na Facebooku.

Janina Traczykówna w 1953 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W początkach kariery związana była ze szczecińskimi i warszawskimi teatrami. Wystąpiła w wielu spektaklach Teatru Telewizji, jednak największą popularność przyniosły jej role w popularnych serialach, takich jak „Barbara i Jan”, „Noce i dnie” (Michasia), czy popularnych komediach, takich jak „Miś” czy „Brunet wieczorową porą”.

Wystąpiła też w wielu innych kultowych filmach, a młodsi widzowie z pewnością pamiętają jej role w filmach Marka Koterskiego „Dzień świra” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Po sukcesie wymienionych filmów aktorka postanowiła przejść na emeryturę a ostatnim filmem, w jakim wystąpiła była komedia łotrzykowska „Ostatnia akcja” z 2009 roku.

Janina Traczykówna za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 40-lecia Polski Ludowej.

Zobacz też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Janina Traczykówna nie żyje”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >