Jakie drewno jest najlepsze do kominka? [PORADNIK]

Jak wybrać właściwe drewno do palenia w kominku? Dowiedz się, które drewno ma wysoką, średnią i niską wartość energetyczną.

Jeśli do ogrzania domu wykorzystujesz drewno kominkowe, to na pewno chcesz się upewnić, że zaopatrzyłeś się w takie, które jest najbardziej rozsądnym kompromisem między ceną a wydajnością cieplną. Niektóre jego rodzaje są znacznie lepszym paliwem do kominka niż inne.

Jakie drewno nadaje się do kominka?

Choć można je kupować przez cały rok, to warto pamiętać, że drewno przed spaleniem należy sezonować przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata – świeżo ścięte drzewo zawiera nawet do 50% wilgoci, więc musi być wysuszone. Drewno z zawartością ponad 25% wody jest mokre i nie może być palone w kominku, bo to tworzy smog. Należy też przyjrzeć się jego rodzajowi: im gęstsze i suchsze drewno, tym lepiej będzie się palić w kominku i więcej ciepła wytworzy. Drewno jest twarde lub miękkie. Ze względu na gęstość i stosunkowo niski poziom zawartości soków twarde lepiej sprawdza się w paleniu w kominku niż miękkie.

Drewno twarde to między innymi: olcha, jesion, osika, buk, brzoza, topola, wiąz, jabłoń, wiśnia, klon i dąb.

Miękkie drewno to: cedr, jodła, sosna, świerk i modrzew.

Ile energii jest w drewnie danego rodzaju?

Należy jednak pamiętać, że nie każde twarde drewno jest dobrym paliwem a miękkie – złym. Niektóre sprawdzają się lepiej lub gorzej. Dobrym wskaźnikiem jest w tym przypadku wartość energetyczna. Jak informują Lasy Państwowe, wartość opałowa 1 m³ dla suchego drewna w zależności od jego gatunku wygląda następująco:

  • buk – 3 091 Kcal/m³;
  • jesion – 2 943 Kcal/m³;
  • brzoza – 2 840 Kcal/m³;
  • dąb – 2 803 Kcal/m³;
  • modrzew – 2 528 Kcal/m³;
  • sosna – 2 382 Kcal/m³;
  • olcha – 2 101 Kcal/m³;
  • świerk – 1 987 Kcal/m³;
  • jodła – 1 889 Kcal/m³;
  • topola – 1 724 Kcal/m³.

Czytaj też:

Symbole – co oznaczają?

Według Polskich Norm drewno oznaczone jest odpowiednimi symbolami, które określają jego jakość i średnicę. Drewno opałowe opatrzone jest symbolem S4 – nadaje się ono tylko na opał, ponieważ dopuszcza niemal 50% zgnilizny. Dobrym paliwem do kominka jest również drewno oznaczone symbolem S2A, zwane potocznie „papierówką” – jest ono łatwiej dostępne i na wyższą wartość energetyczną. Na rynku można też kupić gałęzie o średnicy nie większej niż 5 cm – mają one oznaczenie M2.

Metr przestrzenny i kubik drewna – ile to jest?

Zamawiając drewno na opał posługujemy się miarą metra przestrzennego (1 mp), czyli sześcianu o boku długości 1 metra. Tradycyjne określenie tej ilości to „kubik”. Ponieważ różne rodzaje drzew mają różną gęstość, to 1 m³ każdego z nich nie oznacza, że otrzymamy taką samą ilość. I tak 1 metr przestrzenny dla takich gatunków jak buk, świerk czy jodła to 0,7 m³ a taka sama ilość sosny czy brzozy to 0,65 m³.

Jak sprawdzić, czy drewno jest dobrze sezonowane?

Łatwiej tnie się na kawałki mokre drewno niż suche. Pocięte kawałki należy zgromadzić w stos i przechowywać w zadaszonym miejscu nie krócej niż pół roku. Jeśli tego zaniedbamy, to po wrzuceniu do ognia będą się uwalniać obłoki pary i będzie słychać syczenie – to oznacza, że wciąż jest mokre.

Dobrze wysezonowane drewno kominkowe zazwyczaj ma przyczernione końce, z widocznymi pęknięciami. Jest też stosunkowo lekkie a kiedy uderzymy o siebie dwa kawałki, wydadzą specyficzny dźwięk przypominający kliknięcie.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Drewno kominkowe - o czym pamiętać?

Które drewno jest twarde, a które miękkie?

Drewno twarde to między innymi: olcha, jesion, osika, buk, brzoza, topola, wiąz, jabłoń, wiśnia, klon i dąb. Miękkie drewno to: cedr, jodła, sosna, świerk i modrzew.

Ile wynosi metr przestrzenny drewna?

Zamawiając drewno na opał posługujemy się miarą metra przestrzennego (1 mp), czyli sześcianu o boku długości 1 metra. Tradycyjne określenie tej ilości to „kubik”.

Jak długo sezonować drewno?

Drewno przed spaleniem należy sezonować przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata – świeżo ścięte drzewo zawiera nawet do 50% wilgoci, więc musi być wysuszone.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi