Jak zrobić fale w butelce – wyjaśnia Wiktor Niedzicki w audycji „Technicznie proste”

Szedłem do studia ulicą, gdzie był korek samochodów i nie wiem czemu, ale pomyślałem o morzu. Sztormowe fale, oblodzone nabrzeża i kutry. Takie marzenie (Wiktor Niedzicki i „Technicznie proste”).

Pomysł na zabawę z dziećmi

Już za chwilę weekend, a zatem pora na zabawę z dziećmi lub wnukami. Proponuję niezwykle proste, ale bardzo ładne doświadczenie, które przypomni najmłodszym morze.

Potrzebne będą: duża butelka po wodzie gazowanej, szklanka, woda, trochę oleju spożywczego i korek lub koralik, który unosi się na powierzchni wody. To będzie nasz statek. Przyda się jeszcze odrobina plasteliny.

Najpierw musimy wyważyć statek. Nalewamy wody na przykład do połowy wysokości szklanki. Wkładamy nasz statek. Pływa. Teraz do szklanki dolewamy olej. Około dwóch centymetrów wysokości oleju powinno wystarczyć. Nasz statek nadal powinien pływać, ale po powierzchni wody. W oleju powinien się zanurzyć. Jeśli wypływa na powierzchnię oleju, trzeba go obciążyć plasteliną lub małą śrubką. Gotowe.

Teraz nasz stateczek ostrożnie wkładamy do butelki po wodzie mineralnej, nalewamy wody, co najmniej do połowy pojemności i dodajemy olej. Warto zostawić trochę pustej przestrzeni.

Zamykamy szczelnie butelkę. Nasz koralik, czyli stateczek powinien pływać po powierzchni wody, ale głęboko zanurzony w oleju.

Kładziemy butelkę poziomo i zaczynamy nią kołysać w lewo i w prawo. Na powierzchni wody pojawią się sztormowe fale. Będą przetaczały się wolniej niż w rzeczywistości, bowiem olej odbierze im część energii. Zobaczymy, jak ciekawie przebiega nasz sztuczny sztorm. Jest to bardzo widowiskowe.

Życzę dobrej zabawy.

Posłuchaj audycji Wiktora Niedzickiego „Fale w butelce” z cyklu Technicznie proste:

17.02.2023

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Słuchaj programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste” od poniedziałku do piątku o 10:30 tylko w Radiu Pogoda.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi