Jak zeskanować tekst i zapisać go w smartfonie lub komputerze? Wyjaśniamy, jak działa aplikacja Google Lens [PORADNIK]

Aplikacja Google Lens (Obiektyw Google) Fot. Kuba Wojciechowski

Dowiedz się, jak działa aplikacja Google Lens (znana też jako Obiektyw Google), która umożliwia zeskanowanie tekstu – nawet pisanego ręcznie – i zapisanie go. Wyjaśniamy krok po kroku, co robić.

Do niedawna możliwość zeskanowania na przykład swoich notatek ze studiów i zapisanie ich w smartfonie lub komputerze była tylko marzeniem studentów i innych osób, którym taka umiejętność bardzo by się przydała. Teraz jednak ten pomysł rodem z filmów science-fiction jest już rzeczywistości. Co więcej, może z tego rozwiązania korzystać każdy posiadacz smartfona, mający konto Google.

Aplikacja Google Lens i jej możliwości

Chodzi o aplikację Google Lens, znaną też jako Obiektyw Google, dostępną w Sklepie Play. Program wykorzystuje w działaniu sztuczną inteligencję w rozpoznawaniu obiektów znajdujących się w obiektywie aparatu. Dysponuje ogromnymi możliwościami. Z pomocą tej aplikacji można na przykład odczytać informacje na temat produktu w sklepie, na który skierujemy obiektyw smartfona. Potrafi wyszukać informacje na temat zabytkowego obiektu lub budynku, a także osób i przedmiotów czy zwierząt (program potrafi np. rozpoznać rasę psów). Umie np. znaleźć informacje na temat rośliny lub przedmiotów domowego użytku.

Aplikacja ma też jeszcze jedną ciekawą funkcję: potrafi rozpoznać i przetworzyć tekst – drukowany, a często również pismo odręczne – i skopiować ten tekst do pamięci urządzenia, a nawet przetłumaczyć go. Sprawdźmy więc, jak to zrobić.

Sprawdź też:

Skanowanie tekstu w Google Lens krok po kroku

Aby korzystać z aplikacji, wystarczy pobrać ją pobrać. Następnie trzeba połączyć się z internetem (najlepiej przez WiFi). Teraz uruchamiamy aplikację. Aby zeskanować tekst, dotykamy przycisku z symbolem aparatu, znajdującego się z prawej strony pola wyszukiwarki. Pojawi się opcja „Wyszukaj aparatem”:

Google Lens Fot. Kuba Wojciechowski

Teraz wystarczy nakierować obiektyw aparatu na obiekt z tekstem: to mogą być nasze notatki lub fragment tekstu, który chcemy zeskanować. Kiedy już znajdziesz fragment tekstu, który chcesz zeskanować, naciśnij przycisk migawki – tak, jakbyś robił zdjęcie. Program automatycznie wyszuka tekst znajdujący się w obrębie zdjęcia. Jeśli tego nie zrobi, wybierz opcję „Wyszukaj tekst”. Znaleziony tekst zostanie podświetlony. Teraz słowa możesz teraz skopiować do schowka. Tekst możesz też od razu przetłumaczyć, wybierając przycisk „Przetłumacz”. Możesz też zapisać tekst na komputerze.

Google Lens Fot. Kuba Wojciechowski

Zapisywanie skopiowanego tekstu

Jeśli wybrałeś opcję „Skopiuj tekst”, możesz np. wkleić go do notatnika: po skopiowaniu otwórz notatnik, dotknij „+”, żeby dodać nową notatkę. W otwartym polu dotknij przytrzymaj ekran, aż pojawi się opcja „Wklej”. Po wklejeniu tekstu wystarczy dotknąć opcję „Zapisz”.

Aby od razu skopiować tekst do komputera, po wybraniu opcji „Wyszukaj tekst”, w przesuwanym menu poniżej wybierz przycisk „Skopiuj na komputer”. Aby to kopiowanie się powiodło, musisz być zalogowany w najnowszej wersji przeglądarki Chrome na tym samym koncie co w smartfonie. Pojawi się komunikat pokazujący komputery, na które można wysłać ten tekst. Wybierz ten komputer, na który chcesz go przesłać. Teraz na komputerze pojawi się komunikat: „Tekst udostępniony z [tu będzie nazwa danego urządzenia]”. Zostanie umieszczony w schowku, z którego można go wkleić do dowolnego miejsca – nawet do programu Word za pomocą kombinacji przycisków „ctrl + v” lub komendy „Wklej”.

Skanowanie tekstu w Google Lens - o czym pamiętać?

Co potrafi aplikacja Google Lens (Obiektyw Google)?

Z pomocą tej aplikacji można na przykład odczytać informacje na temat produktu w sklepie, na który skierujemy obiektyw smartfona. Potrafi wyszukać informacje na temat zabytkowego obiektu lub budynku, a także osób i przedmiotów czy zwierząt (program potrafi np. rozpoznać rasę psów).

Czy aplikacja Google Lens działa off line?

Nie, Aby z niej skorzystać, trzeba połączyć się z internetem, np. przez WiFi.

Jak skopiować tekst zeskanowany przez Google Lens do kompuera?

Aby od razu skopiować tekst do komputera, po wybraniu opcji „Wyszukaj tekst”, w przesuwanym menu poniżej wybierz przycisk „Skopiuj na komputer”. Aby to kopiowanie się powiodło, musisz być zalogowany w najnowszej wersji przeglądarki Chrome na tym samym koncie co w smartfonie.

Powiązane

Przepisy z PRL-u: Jak zrobić domowe krówki?

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie