Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2 Fot. Pixabay

Dowiedz się, jak wyszukać kanały w naziemnej telewizji DVB-T2 zarówno przez dekoder, jak i telewizor. Wyjaśniamy też, jak samemu ustawić antenę DVB-T.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do odbioru naziemnej TV cyfrowej DVB-T2 [Terminy, porady krok po kroku]

W 2022 roku zaczyna obowiązywać nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej, zwany DVB-T2/HEVC. Jest to telewizja cyfrowa drugiej generacji. Skrót „HEVC” oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Wyjaśnialiśmy wcześniej, co trzeba zrobić, żeby móc oglądać tę telewizję w 2022 roku. Jak to bywa ze zmianami, może się zdarzyć, że po uruchomieniu nowego telewizora trzeba będzie wprowadzić nowe ustawienia. Na szczęście nie ma się czego bać.

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji w gruncie rzeczy jest bardzo proste i w większości przypadków wystarczy zdać się na nasz sprzęt elektroniczny. Może się jednak zdarzyć, że – jak to bywa z urządzeniami – coś nie pójdzie po naszej myśli i trzeba będzie całą procedurę wykonać samemu. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane i każdy może to zrobić na własną rękę. Najpierw jednak warto się upewnić, że mamy odpowiednio ustawioną antenę.

Jak ustawić antenę DVB-T samemu

Jeśli nie chcesz zatrudniać specjalisty do montażu tej anteny, to możesz zrobić wszystko sam, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • antenę trzeba zamontować w najwyższym możliwym punkcie – np. na dachu lub elewacji budynku;
  • między anteną a nadajnikiem nie może być żadnych przeszkód, np. drzew, wzgórz czy innych budynków;
  • antenę trzeba ustawić w kierunku najbliższego nadajnika DVB-T (w Warszawie znajduje się on na szczycie Pałacu Kultury i Nauki) – w internecie dla innych miejscowości dostępne są różne mapki z zaznaczonymi lokalizacjami nadajników.

Kiedy już odpowiednio ustawiliśmy antenę i skierowaliśmy ją w kierunku najbliższego nadajnika, łapiemy sygnał telewizyjny (jego jakość będzie wyświetlana na dekoderze lub telewizorze obsługującym standard DVB-T2/HEVC. Kiedy jakość sygnału będzie największa, to wówczas przymocowujemy antenę na stałe w tym położeniu.

TV naziemna – ręczne wyszukiwanie kanałów

Wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej najlepiej wykona automatycznie nasz telewizor lub dekoder DVB-T. Kiedy jednak to się nie uda, trzeba to zrobić samemu. Wygląda to następująco:

Korzystający z dekodera DVB-T:

  • w menu wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne”, „skanowanie kanałów”, „skanowanie ręczne”, „skanuj kanały” (różni producenci stosują różne nazwy tego polecenia);
  • wprowadzamy numer kanału dla danego multipleksu (ich spis można znaleźć w internecie, na przykład tu);
  • kiedy dekoder złapie sygnał, zacznie skanować kanał w poszukiwaniu programów telewizyjnych w nim dostępnych. Następnie zatwierdzasz wybór (najczęściej za pomocą komendy „zatwierdź” lub „zapisz”).

Korzystający z telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4:

  • w menu telewizora wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne” (lub analogicznie nazwaną – to zależy od producenta);
  • ze wskazanej wcześniej tabeli wybierz odpowiedni numer kanału danego multiplexu a następnie opcję „skanuj” (lub pokrewną). Kiedy telewizor wynajdzie już kanały z danego multipleksu, zatwierdź wybór.

Codziennie po 16 na antenie Radia Pogoda do świata nauki zaprasza Wiktor Niedzicki!

Sprawdź też:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

5 komentarzy

Netflix: premiery luty 2022 – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 21 stycznia 2022 - 16:13
[…] Wiadomości […]
Jacek 25 czerwca 2022 - 05:34
Jak ktoś potrafi dotrzeć do tego artykułu, to nie potrzebuje pomocy w skanowaniu kanałów naziemnej. Tak myślę.:)
effa 7 września 2022 - 14:15
Dotarłam tutaj, a Muxa 2 nie jestem w stanie odbierać, mimo wskazówek, odpowiedniego sprzętu itd. Jakieś podpowiedzi?
monika 18 lipca 2022 - 16:49
Thomson 55UG6400 LED 55'' 4K Ultra HD Android mam dvb t2 hevc ale nie wyszukuje polsatu ani tvn. pomocy
effa 7 września 2022 - 14:14
Żeby panstwowe mądrale taką lipę odwaliły, to niewyobrażalne. Nie da się ustawić na niektórych odbiornikach TVN, Polsat, Puls itd. ani bez dekodera, ani z odpowiednim dekoderem. Wstyd!!!
Dodaj komentarz