Jak wyczyścić grilla? Podpowiadamy.

Wiosną i latem często urządzamy sobie biesiady przy grillu, co nie pozostaje bez wpływu na jego stan. Sprawdź prosty sposób na czyszczenie grilla.

Dlaczego należy czyścić grilla?

Podczas grillowania na ruszt spada tłuszcz i resztki pokarmów, które są przypalane przez żar płynący od dołu. Nie wpływa to dobrze na smak i zapach pieczonych potraw a dodatkowo nie jest to zdrowe. Spalony tłuszcz zawiera polimery kwasów tłuszczowych, a te są dla naszych organizmów bardzo szkodliwe. Dodatkowo na obudowie oprócz spalonego tłuszczu znajdują się resztki podpałki i jedzenia. Brytyjscy naukowcy odkryli na niewyczyszczonym grillu aż 1,7 miliona bakterii. Dla własnego zdrowia lepiej więc się przełamać i wyczyścić grilla po każdym użyciu.

Jak szybko wyczyścić ruszt grilla?

Najlepiej zrobić to zaraz po użyciu, kiedy ruszt nieco ostygnie. Na początek przetrzyj go wilgotną szmatką a potem wyszoruj używając płynu do mycia naczyń lub preparatów do usuwania tłuszczu. Są też sprawdzone domowe metody na oczyszczenie kratki grilla. Najlepiej zrób pastę z wody utlenionej i sody, natrzyj nią ruszt i odstaw nawet na kilka godzin. Po tym czasie papkę zetrzyj. W celu czyszczenia bez detergentów można też użyć parownicy. Dobrą metodą jest też użycie folii aluminiowej zgniecionej w kulkę – sprawdzi się lepiej niż druciana szczotka. Pieczenie dań na tackach aluminiowych lub w folii sprawi, że ruszt będzie się mniej brudził a jego czyszczenie będzie łatwiejsze

Jak wyczyścić inne elementy grilla?

Wyrzuć z misy resztki węgla i popiołu, przemyj wszystko wodą z detergentem. W misie nie kładziesz jedzenia, więc chodzi o to, aby pozbyć się tłuszczu i resztek potraw oraz podpałki, nie trzeba tu wielkiego szorowania. Warto po użyciu detergentu przetrzeć misę kulką ze zgniecionej folii aluminiowej.

Jak wyczyścić grilla elektrycznego?

Powierzchnia grillowa tutaj jest pokryta teflonem podobnym do tego, który znajduje się na patelniach, dlatego należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie, aby nie zarysować powierzchni. Żadnego szorowania, ostrych szczotek i aluminiowych kulek. Najlepiej jeszcze ciepłego grilla oczyść z resztek szpachelką do grilla, gąbką lub ręcznikiem papierowym. Potem przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym zwilżonym octem. Jeśli to nie pomoże, użyj papki z wody i sody oczyszczonej, którą pozostaw na grillu nawet na kilka godzin. Papkę zetrzyj ostrożnie zwilżoną gąbką kilka razy.

ZOBACZ TEŻ:

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi