Jak uzyskać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 można pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta. Fot. Flickr

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 można pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta. Można tam także ściągnąć kod QR potwierdzający szczepienie na koronawirusa.

Nie trzeba się martwić, że zgubi się zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19, które otrzymuje się w punkcie szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1), czyli widzi ją lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień można znaleźć też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Potwierdzenie szczepienia i kod QR

Już po pierwszej dawce na swoim profilu na Internetowym Koncie Pacjenta można zobaczyć informację, kiedy przyjęto szczepionkę przeciw COVID-19, jaki to rodzaj preparatu, która dawka została podana, a także numer serii preparatu i jego kod EAN.

W dowolnym momencie można także ściągnąć potwierdzenie przyjęcia szczepionki w pliku pdf. Zawiera on imię, nazwisko oraz PESEL pacjenta, datę przyjęcia szczepionki oraz informację, która to dawka iludawkowej szczepionki, czyli np. „przyjął dawkę szczepionki (1 z 2) przeciwko COVID-19” po pierwszej dawce lub „przyjął dawkę szczepionki (2 z 2) przeciwko COVID-19” – po drugiej dawce.

Po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 można pobrać kod QR, który pełni funkcję zaświadczenia o szczepieniu. Kod pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR można również poprosić w punkcie szczepień. Ważność kodu QR można sprawdzać aplikacją Zaszczepieni, na przykład, żeby ustalić, czy wymagana jest kwarantanna po kontakcie z osoba zakażoną.

Gdzie szukać zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19

  • Trzeba się zalogować na Internetowe Konto Pacjenta
  • wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie
  • wybrać zakładkę „Szczepienia”, gdzie znajduje się informacja o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19, kod QR oraz potwierdzenie szczepienia w pdf.

Aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, można użyć profilu zaufanego albo dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu). Można również zalogować się bezpośrednio poprzez konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, lub konto internetowe w Pekao SA lub konto w banku spółdzielczym.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram i zmiana zasad (aktualizacja 5.03)

Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza

Szczepionka AstraZeneca: niepożądane odczyny poszczepienne

Szczepionki przeciw COVID-19. Które mogą być dopuszczone w Europie?

E-skierowania: Jak działają? Wyjaśniamy

Powiązane

Dzień Babci i Dziadka 2022 – najlepsze pomysły na prezenty [10 inspiracji]

Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie

Cepelia – prawdziwa sztuka ludowa