Jak usunąć konto na Facebooku

Facebook Fot. Wikimedia Commons

Skuteczne usuwanie konta z Facebooka nie jest takie łatwe, jak jego zakładanie. Czy całkowite wycofanie swoich danych jest możliwe? Dowiedz się, jak usunąć swoje konto z portalu Marka Zuckerberga.

Media społecznościowe mocno wpływają na nasze życie i relacje z innymi ludźmi, zdarza się, że niekoniecznie pozytywnie.

Ostatnio głośno było o sporze Facebooka z władzami Australii, które chcą, by platforma społecznościowa zaczęła płacić za treści informacyjne, które są udostępniane na profilach. Skończyło się tym, że portal zaczął blokować publikowanie australijskich serwisów informacyjnych, jednocześnie uniemożliwiając australijskim użytkownikom udostępnianie lub przeglądanie treści z jakichkolwiek serwisów informacyjnych, zarówno australijskich, jak i międzynarodowych.

Dlatego też nie brakuje osób, które coraz częściej decydują się na odcięcie od niektórych form komunikacji.

Facebook ma ponad 2,5 mld użytkowników na całym świecie. Jednak z różnych względów nie brakuje osób, które chcą się z tego portalu wypisać. Jednak trwałe usunięcie swoich danych z FB nie jest tak proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Może się też okazać, że chcąc usunąć swoje konto, jedynie je… uśpimy, nawet o tym nie wiedząc! Jak więc trwale usunąć swoje konto z Facebooka? Oto krótki i prosty poradnik.

Dezaktywacja to nie usunięcie konta na Facebooku

Portal Marka Zuckerberga oferuje swoim użytkownikom możliwość tymczasowego zdezaktywowania konta. Wykorzystanie tej opcji sprawi, że inni użytkownicy nie będą widzieć naszego profilu, ani go wyświetlić. Jednak żadne filmy czy zdjęcia przez nas dodane nie zostaną usunięte a my sami wciąż będziemy mieli możliwość korzystania z messengera. Znajomi wciąż będą nas widzieć i będą mogli do nas pisać. Nasze posty i komentarze będą dalej widoczne dla administratorów grup. Dezaktywowane konto można w każdej chwili aktywować – wystarczy się zalogować.

Dezaktywacja jest dostępna w ustawieniach zabezpieczeń naszego konta – wystarczy kliknąć przycisk „dezaktywuj konto”.

Usunięcie konta na Facebooku – nie od razu i nie tak łatwo

Jeśli jednak zależy nam na całkowitym usunięciu konta i swoich danych z Facebooka, będziemy musieli nieco mocniej się napracować. Oto, jak należy przeprowadzić cały proces:

  1. Klikamy ikonkę „Konto” w prawym górnym rogu, a potem w przycisk „Ustawienia i prywatność”.

2. Następnie klikamy przycisk „Ustawienia” i zostaniemy przeniesieni do menu „Ogólne ustawienia konta”.

3. Teraz wybieramy przycisk „Twoje informacje na Facebooku”. Tutaj klikamy przycisk „Dezaktywacja i usuwanie”.

Pojawi się nowe menu, z domyślnie wybraną opcją „Dezaktywacja konta(która, jak wiemy, zachowuje wszystkie nasze dane i może zostać w każdej chwili cofnięta). Zaznaczamy opcję „Usuń konto na stałe” i klikamy przycisk „Przejdź do usuwania konta”.

4. Teraz klikamy przycisk „Usuń konto”, następnie wprowadzamy nasze facebookowe hasło, a na końcu klikamy „Kontynuuj”.

Koniec? Nie do końca

Jeśli przeszedłeś przez cały proces i wydaje Ci się, że już trwale pożegnałeś się z Facebookiem to – no właśnie – wydaje Ci się. Otóż po usunięciu konta jeszcze przez 30 dni żadne Twoje dane nie zostają usunięte z portalu, a Twój profil wciąż istnieje, choć inni użytkownicy nie mają do niego dostępu. Co więcej, Facebook zastrzega sobie prawo do przetrzymywania naszych danych przez nawet 90 dni po usunięciu konta. Czy po owych 90 dniach nasze dane na pewno, bezpowrotnie znikają z serwerów portalu? Wcale nie muszą! Korporacja informuje, że nawet wtedy nasze dane mogą być BEZTERMINOWO przechowywane w pamięci zapasowej!

O czym pamiętać, usuwając konto na Facebooku

Jak długo Faceboo może przetrzymywać nasze dane?

Tak naprawdę, jeśli już założyliśmy swoje konto na Facebooku, to zgodziliśmy się na przechowywanie naszych danych na ich serwerach na zawsze!

To się stanie po tymczasowym zdezaktywowaniu konta na Fb?

Inni użytkownicy nie będą widzieć naszego profilu, ani nie będą mogli go wyświetlić. Jednak żadne filmy czy zdjęcia przez nas dodane nie zostaną usunięte.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?