Jak rozpoznać u siebie cukrzycę?

Jak rozpoznać u siebie cukrzycę? Fot. Towfiqu Barbhuiya/Unsplash

W jaki sposób można sprawdzić, czy chorujemy na cukrzycę? Jakie są objawy tej choroby? Wyjaśnia Ewa Podolska w programie „Szlachetne zdrowie w Radiu Pogoda”.

Po czym poznać, że chorujemy na cukrzycę? Jakie są objawy? Różnice między cukrzycą typu I i typu II są następujące: w cukrzycy typu I objawy występują gwałtownie. Dziecko, które zaczyna chorować na cukrzycę, ma jednoznaczne objawy. A w typie II rozwija się skrycie.

Objawy cukrzycy typu II

Początek jest niewyraźny. Pierwszymi zauważalnymi objawami jest wzmożone pragnienie. Jest lato, więc co w tym dziwnego, że chcę więcej pić? Oddawanie większej ilości moczu? No – logiczne. Potem pojawia się osłabienie odporności organizmu, także chudnięcie, zmniejszenie sprawności ruchowej. Pojawiają się infekcje dróg moczowych, infekcje skórne, świąd, grzybica skóry, błon śluzowych. Charakterystyczne też są nocne skurcze łydek lub też nawet zaburzenia wzroku. Ale tak naprawdę, cukrzyca w Polsce rozpoznawana jest przypadkowo, przy okazji wykonywania badań kontrolnych. Stąd wiele osób w Polsce nie wie, że ma cukrzycę.

Regularne badanie to podstawa

Szacunki podają, że choruje na nią około 2,7 mln ludzi w naszym kraju (nie ma dokładnych danych). Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat nastąpi wzrost zachorowań na cukrzycę obu typów aż o 20 procent. Trzeba się badać, trzeba badać poziom cukru. Regularnie. Dlatego też róbmy to często, nawet jeśli nie mamy wyraźnych objawów.

Czytaj też:

Powiązane

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? Wyjaśniamy

Haubice M777 – królowe pola bitwy pomagają Ukrainie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022 – jak to działa?