Jak rozpoznać czerniaka?

Jak rozpoznać czerniaka? Fot. Pelayo Arbues/Unsplash

Czerniaka można uleczyć, ale warunkiem jest jego wczesne rozpoznanie. Jak rozpoznać ten nowotwór? Jakich zmian szukać? Wyjaśnia Ewa Podolska.

Powiedziałam wcześniej, że nieprawdą jest, że czerniak jest nieuleczalny. Warunek – musi być wcześnie zdiagnozowany. Rokowanie zależy m.in. od głębokości, grubości nacieku, obecności mikroowrzodzenia, ogniska pierwotnego czerniaka, liczby zmienionych przerzutowo regionalnych węzłów chłonnych.

Jeśli głębokość nacieku zmiany nie przekracza 1 mm głębokości (przy czym rozległość zmiany nie ma znaczenia) jest on niemal w 100 procentach uleczalny. W przypadku braku zajęcia lokalnych węzłów chłonnych nie trzeba nawet leczenia uzupełniającego.

Sprawdź też:

Czerniak – cechy charakterystyczne

Niestety, obecność przerzutów odległych, nadal wiąże się ze złym rokowaniem. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu. A jak go rozpoznać?

Czerniaki rozwijają się na powierzchni skóry. Dlatego dobrze jest codziennie po prostu oglądać swoje ciało. Mają cechy charakterystyczne, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów A, B, C, D, E.

Jeśli widzimy jakąś zmianę na ciele, to powiedzmy sobie, czy spełnia te kryteria. A – czy jest asymetryczna. B – jakie ma brzegi: czy są poszarpane i nierówne. C – jaki ma kolor. Czerwony i czarny, niejednolity. D – jak duża: czy średnica jest większa niż 6 mm? E – jak ewolucja: czy zmienia się.

Jeśli mamy coś na skórze, co spełnia jeden z tych warunków lub po prostu budzi nasz niepokój, należy natychmiast pójść do lekarza, który zbada zmianę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie ona wycięta.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!