Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Dowiedz się, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wojnie – przedstawiamy porady przygotowane przez specjalistów. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu online na ten temat.

Atak Rosji na demokratyczną, niezależną Ukrainę wstrząsnął całym światem. Barbarzyńskie ataki na ludność cywilną, zbrodnie wojenne i zachwianie światowego systemu bezpieczeństwa sprawiają, że wielu z nas czuje strach, gniew i niepokój. Trzeba pamiętać, że dokładnie to samo odczuwają dzieci. Warto więc zastanowić się, jak informować je o tym, co się dzieje w naszej części Europy tak, żeby miały tego świadomość, a jednocześnie czuły, że dorośli się nimi zaopiekują.

Jak rozmawiać z uczniami o wojnie

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało poradnik dla nauczycieli „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie – rekomendacje dla pedagogów”. W broszurze zawarte są informacje o tym, w jaki sposób poruszać ten temat z uczniami, w jaki sposób mówić o emocjach i na co zwracać uwagę podczas rozmów o tym, co się dzieje w Ukrainie. W zapisanych tam rekomendacjach znalazły się między innymi takie, żeby:

  • nie wzbudzać u uczniów niepotrzebnego lęku i niepokoju;
  • dać uczniom przestrzeń do mówienia o swoich uczuciach i emocjach;
  • zapewnić uczniom pomoc psychologiczną;
  • uczulić na to, żeby korzystali ze sprawdzonych źródeł informacji.

MEiN zawarło też wskazówki, jak postępować z dziećmi uchodźców, które trafią do polskich szkół. Podkreśliło, że powinni oni zostać objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Trzeba również budować u nich poczucie bezpieczeństwa i włączać ich aktywnie w życie szkoły i lokalnej wspólnoty.

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie – szkolenie internetowe dla każdego: 4 marca

Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowało 2 marca internetowe szkolenie, w trakcie którego wyjaśniało, w jaki sposób można poruszać z dziećmi ten temat. Ponieważ cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem, zdecydowano o jego powtórzeniu. W związku z tym szkolenie zatytułowane „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie” odbędzie się powtórnie – w piątek 4 marca w godzinach 19-21. Będzie to internetowe szkolenie dla każdego. Aby wziąć w nim udział, wystarczy w piątek 4 marca wejść na stronę internetową: 800121212.pl.

Jeśli ktoś akurat w tym czasie nie będzie mógł wziąć udziału w szkoleniu, to nic straconego: zapis wideo zarówno tego, jak i wcześniejszego szkolenia będzie potem opublikowany na stronie 800121212.pl.

Otwarte dla wszystkich szkolenie „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie” organizuje Rzecznik Praw Dziecka wraz z ekspertami z działającego całodobowo darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Czytaj też:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >