Jak poprawnie dezynfekować ręce?

Fot. Pikist.com

Dezynfekcja rąk – jak to właściwie robić, żeby pozbyć się zarazków i wirusa? Sprawdź, na czym polega odpowiednie mycie rąk i jak właściwie stosować płyn dezynfekujący.

Jak nigdy wcześniej, trzeba teraz dbać o czystość naszych rąk oraz noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta. Jeśli chodzi o nasze dłonie, to nie wystarczy ich po prostu przepłukać – trzeba to zrobić jak należy.

Każde dotknięcie klamki, banknotu, poręczy w autobusie czy na miejskich schodach naraża nas na kontakt z nawet 10 tys. komórek drobnoustrojów. Jednak samo umycie rąk wodą z mydłem usuwa ponad 90% tych bakterii. Dlatego będąc na mieście broń Boże nie dotykajmy ręką twarzy, a po powrocie do domu od razu umyjmy ręce wodą z mydłem. Jeśli zamiast mydła mamy w domu płyn dezynfekujący – użyjmy go niezwłocznie.

Mycie rąk a dezynfekcja

Dezynfekcja polega na wcieraniu w powierzchnię ciała właściwego preparatu o dużym stężeniu alkoholu (nie mniejszym niż 60%), do momentu, w którym wyschnie na naszych dłoniach. Płyn dezynfekujący musi być rozprowadzony we wszystkich zakamarkach dłoni: między palcami, w zagłębieniach wewnętrznej części dłoni i na całej ich powierzchni.

Jak właściwie dezynfekować ręce, pokazuje poniższa grafika:

Źródło: gov.pl

Mycie rąk to czyszczenie ich wodą z mydłem nie krócej niż przez pół minuty. Tutaj również ważne jest, żeby woda z mydłem dotarła do wszelkich zagłębień każdej z dłoni i przestrzeni między palcami.

Najpierw zmocz dłonie, a potem pokryj całą ich powierzchnię mydłem. Rozprowadź mydło po całej dłoni i w przestrzeni między palcami oraz zagłębieniach. Nie zapomnij o grzbietach palców i okolicy kciuków. Jeśli wycierasz ręce jednorazowym papierowym ręcznikiem, wyrzuć go od razu do zamykanego pojemnika na śmieci.

Jak właściwie umyć ręce wodą z mydłem pokazuje poniższa grafika:

Źródło: gis.gov.pl

Jeśli myjesz ręce w miejscu publicznym to nie dotykaj klamek, drzwi i jakichkolwiek elementów wyposażenia łazienki umytymi dłońmi. Zamiast tego użyj np. łokcia. Nie używaj do suszenia rąk nawiewów! Zamiast nich stosuj ręczniki papierowe. Jeśli w danej łazience jest tylko nawiew, lepiej zostawić ręce mokre – na zewnątrz i tak szybko wyschną.

Podstawowe zasady dezynfekcji rąk

Jaki płyn dezynfekujący jest skuteczny?

Preparat, który zawiera nie mniej niż 60% alkoholu.

Ile minimalnie trzeba myć ręce

Należy je myć wodą z mydłem nie krócej niż przez pół minuty, do około minuty.

Jak suszyć ręce po umyciu?

W domu - swoim ręcznikiem; poza domem - jednorazowym ręcznikiem papierowym - nie dmuchawą do rąk!

Powiązane

Wyniki Lotto 2.07.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Kaskada, Super Szansa]

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Życzenia na urodziny dla każdego