Jak pomóc psu w upały

Upały dla psów są bardzo męczące. Fot. Pixabay

Latem wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko nam, ale i naszym pupilom. Dowiedz się, jak pomóc psu w upały.

Jak pies znosi upały?

Dla psów upały są szczególnie dotkliwe, ponieważ nie mają one rozbudowanego systemu chłodzenia tak, jak ludzie. Krótko mówiąc, psy się nie pocą a jedynie zieją i to dla nich jedyna możliwość lekkiego schłodzenia organizmu. Jedynym miejscem, które poci się psu, są jego łapy, ale to niestety za mało, aby pomóc całemu organizmowi. Dlatego psy łatwiej niż ludzie się przegrzewają i są narażone na udary. Szczególnie ciężko znoszą gorąco czworonogi o gęstej i czarnej sierści a także te, które z natury są przystosowane do niskich temperatur takie jak husky syberyjskie czy malamuty alaskańskie.

Jak pomóc psy w upały? Zadbaj o sierść

Psy, które mają długą, odrastającą sierść powinny być na lato strzyżone, ale uwaga – nie zbyt krótko. Sierść zbyt krótko przystrzyżona narazi naszego pupila na poparzenia skóry. Warto też wyczesywać regularnie swojego pupila zwłaszcza, jeśli ma duże zabezpieczenie przed zimnem, czyli tak zwany „podszerstek”

Metal parzy psa

Na czas upałów lepiej zrezygnuj z metalowego kagańca, obroży i kolczatki, ponieważ metal łatwo się nagrzewa i parzy psa. Dużo lepsze będą obroże materiałowe, a jeszcze lepiej zdecydować się na którąś z obroży chłodzących, których wiele jest w sklepach zoologicznych.

Jak pomóc psu w upały na spacerze?

W gorące dni na spacer zabieraj ze sobą wodę dla pupila, którą co jakiś czas mu proponuj. Lepiej idź z psem na dłuższy spacer wczesnym rankiem lub wieczorem, a w ciągu dnia wyjdź z nim tylko na przysłowiowe „siku”. Wybieraj zacienione miejsca i zwróć uwagę na to, aby pies jak najmniej chodził po betonie lub asfalcie, które są bardzo gorące i mogą parzyć psa w łapy. Takie poparzenia mogą przeobrazić się w rany, które utrudnią psu chodzenie przez wiele dni. Jeśli zauważysz, że pies podnosi łapy na asfalcie, natychmiast przenieś go na trawę i schłodź łapy wodą. Jeśli w twojej okolicy jest dużo nasłonecznionego betonu, który musi pokonać pies, to zapytaj weterynarza o preparaty do smarowania łap w gorące dni.

Czy w czasie upałów polewać psa wodą?

Jeśli pies nie lubi wrzucania do wody czy polewania wodą z węża – nie rób mu tego. Jeśli masz ogród, wykorzystaj zraszacze do stworzenia mgiełki, która schłodzi nieco powietrze. Możesz też postawić basen dla psów – ważne, by był w zacienionym miejscu. Jeśli pies lubi wodne zabawy z wężem – polej go. Ale pamiętaj, żeby mokry pies, zwłaszcza taki, który ma dużo podszerstka miał możliwość leżenia w cieniu. Mokra sierść plus słońce mogą skończyć się udarem.

Jak pomóc psu w czasie upałów w domu?

Zaproponuj pupilowi leżenie na płytkach, które są chłodniejsze. Jeśli nie masz płytek, to przynieś mu kilka większych. W sprzedaży są też dostępne legowiska i maty chłodzące. Do wody możesz dodać trochę lodu. Dobrym pomysłem na schłodzenie psa jest położenie na nim na chwilę mokrego ręcznika.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

1 comment

Jak pomóc kotu w upały? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 28 czerwca 2022 - 07:09
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz