Jak płacić mniej za prąd? 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Poznaj 10 sposobów na zmniejszenie opłat za prąd. Przedstawiamy pomysły na oszczędzanie zużycia energii, które każdy może zastosować w swoim domu.

Ceny prądu wciąż rosną i nie zanosi się na to, żeby się to zmieniło. Oczywiście można obniżyć rachunki za energię, na przykład montując panele fotowoltaiczne, ale nie każdy ma taką możliwość oraz nie każdego stać na taką inwestycję.

Dlatego przygotowaliśmy kilka porad na oszczędzanie energii elektrycznej. Niektóre sposoby nic nie kosztują, a mogą przynieść duże oszczędności w skali roku.

Wymień żarówki na LED

Energooszczędne żarówki LED nie tylko pracują dłużej, ale też zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne. Ponadto nie nagrzewają się oraz dają jaśniejsze i bardziej naturalne światło. Ponieważ częste włącznie i wyłączanie nie ma wpływu na ich trwałość, można je montować we wszystkich pomieszczeniach – w tym w łazience i kuchni.

Wyłącz tryb stand by

Kiedy wyłączamy telewizor pilotem, ekran gaśnie, a o wyłączeniu urządzenia informuje nas czerwona dioda. Czy oznacza to, że telewizor nie pobiera już prądu? Wręcz przeciwnie – znajduje się w funkcji stand by, czyli gotowości do pracy. Cały czas pobiera prąd z gniazdka. Jak temu zapobiec? Bardzo prosto: kiedy nie używasz zestawu, wyłącz go całkowicie. Telewizor nie będzie pobierał prądu, jeśli zgaśnie również czerwona dioda. Ta sama zasada dotyczy innych elektronicznych urządzeń, takich jak konsole do gier czy komputery. Sprzęt elektroniczny potrafi zużywać nawet do 75% wykorzystywanej przez siebie energii w trybie gotowości.

Inteligentna listwa

W oszczędzaniu prądu w odniesieniu do urządzeń elektronicznych mogą się okazać przydatne takie gadżety jak inteligentna listwa. Niektóre tego typu wynalazki można zaprogramować (za pomocą aplikacji) tak, aby automatycznie odcinały od dopływu prądu te podłączone do niej urządzenia, które wyłączyliśmy. Niektóre mają też timer, który może odciąć dopływ energii w zaprogramowanych godzinach.

Susz naczynia naturalnie

Jeśli masz w kuchni zmywarkę do naczyń, to już sam ten fakt pomaga ci oszczędzić pieniądze, choćby przez zmniejszenie zużycia wody w porównaniu do mycia ręcznego. Na pewno bardzo cenisz sobie wygodę, kiedy po zakończonym myciu możesz wyjąć ze zmywarki jeszcze ciepłe, czyste naczynia. Jednak suszenie naczyń w urządzeniu skutkuje poborem dużych ilości energii elektrycznej. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, to ustaw zmywarkę w trybie mycia bez suszenia: czyste naczynia możesz samodzielnie wysuszyć ściereczką, a rachunki za prąd się zmniejszą.

Wyczyść cewki z tyłu lodówki.

Na pewno mało kto o tym myśli, ale cewki z tylnej ściany lodówki mogą się bardzo zabrudzić, co zmniejsza ich efektywność. Jeśli raz w roku je przeczyścisz, to twoja lodówka będzie działać dłużej i bardziej niezawodnie.

Może Cię zainteresować:

Pierz ubrania w niższej temperaturze

Dużo energii można oszczędzić przez proste obniżenie temperatury podczas mycia ubrań w pralce. Pranie w temperaturze 30˚C może przynieść nawet 40% oszczędności w zużyciu prądu. Współczesne detergenty bez problemu radzą sobie z myciem w niższych temperaturach, więc nie ma też obaw o to, że ubrania mogą być słabiej czyszczone.

Zwiększ temperaturę w lodówce

Podniesienie temperatury w lodówce i zamrażalniku o zaledwie jeden stopień nie zrobi wielkiej różnicy, za to w ciągu roku pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Korzystaj z kuchenki mikrofalowej

Jeśli chcesz oszczędzić przy podgrzewaniu posiłków, to staraj się częściej korzystać z mikrofali niż piecyka w kuchence, ponieważ zużywa ona mniej energii. Kuchenka elektryczna potrafi zużywać ogromne ilości prądu, więc warto jej używać tylko w niezbędnym zakresie.

Nie gotuj pełnego czajnika wody

Nawiązując do poprzedniego akapitu: jeśli chcemy używać kuchenki elektrycznej, to róbmy to z głową. Jeśli więc chcemy zagotować wodę na herbatę, nie napełniajmy czajnika do pełna – nalejmy tyle wody, ile potrzebujemy. Dzięki temu kuchenka szybciej nagrzeje czajnik i krócej będzie działać, więc zużyje mniej prądu.

Jedzenie rozmrażaj w chłodziarce

To nie tylko bardziej higieniczne, ale też wspomaga pracę lodówki. Jeśli chcesz przygotować posiłek z mrożonki, to po wyjęciu jej z zamrażalnika przełóż ją do części chłodzącej lodówki. Rozmrażające się jedzenie pomoże utrzymać niską temperaturę w chłodziarce, dzięki czemu nie będzie ona musiała pobierać dodatkowego prądu do pracy.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Domowe sposoby na mniejsze zużycie prądu

Czy telewizor w trybie stand by zużywa prąd?

Sprzęt elektroniczny potrafi zużywać nawet do 75% wykorzystywanej przez siebie energii w trybie gotowości.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

Podniesienie temperatury w lodówce i zamrażalniku o zaledwie jeden stopień nie zrobi wielkiej różnicy, za to w ciągu roku pozwoli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Czy pranie w niższych temperaturach zmniejsza zużycie prądu?

Pranie w temperaturze 30˚C może przynieść nawet 40% oszczędności w zużyciu prądu. Współczesne detergenty bez problemu radzą sobie z myciem w niższych temperaturach.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi