Jak się zabrać za organizację wystawy artystycznej, wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, autorka i organizatorka wielu wystaw zagranicznych i krajowych.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” postanowił pomóc jednej ze słuchaczek, pani Basi, która chciałaby zorganizować wystawę gobelinów za granicą, na przykład w Norwegii. Gobeliny te mogłyby promować polską sztukę i polski pejzaż. Poprosił o radę dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Stanisławę Zacharko-Łagowską.
Jak się zabrać za organizację wystawy za granicą?
– Podobnie jak do organizacji wystawy krajowej – odpowiada dyrektor Zacharko-Łagowska. Trzeba najpierw znaleźć galerię, która byłaby zainteresowana odpowiednią kategorią twórczości. Niektóre specjalizują się w abstrakcji, inne w figuracji, w różnego rodzaju designerskich przedmiotach, a jeszcze inne w różnego rodzaju technikach – w wypadku słuchaczki wchodzi w grę tkanina artystyczna. Następnie należy do tej galerii napisać, w przypadku galerii zagranicznej – w języku, który zostanie zrozumiany, czyli najczęściej angielski.
Oczywiście trzeba załączyć tzw. portfolio, czyli biografię artysty. Należy go przedstawić, czy jest artystą profesjonalnym, czy ukończył studia artystyczne. To istotne, bo uczelnia, którą dana osoba ukończyła, świadczy o poziomie osiągniętego już przez nią profesjonalizmu. Potem, oczywiście, należy przedstawić reprodukcje prac. Czasami, jakaś osoba zajmuje się malarstwem czy tkaniną artystyczną, ale oprócz tego każdy artysta wykonuje prace wokół swojej dziedziny: rysunki, szkice. To też jest mile widziane, bo to obnaża w jakiś sposób warsztat tworzącego. Każda wystawa prezentuje nie tylko pojedyncze prace, jest całością. Artysta, który tworzy świadomie, przez swoją twórczość chce coś powiedzieć. Idea tej twórczości, naświetlona w tym piśmie, też byłaby mile widziana.
Co jeszcze powinniśmy zrobić, by zorganizować wystawę?
– Po wysłaniu takiej propozycji należy oczekiwać odpowiedzi. Odpowiedzi raz przychodzą, raz nie przychodzą. My jesteśmy akurat galerią, która artystom odpowiada – mówi dyrektor Zacharko-Łagowska. Trzeba się liczyć z tym, że wiele galerii nie zadaje sobie trudu, bo jeżeli nie są zainteresowani jakąś twórczością, to uznają, że nie warto im zajmować się tym i tłumaczyć się komuś dlaczego.
Czy polski konsulat może pomóc w zorganizowaniu wystawy?
Nasza słuchaczka wspomniała, że chciałaby zorganizować tę wystawę w Norwegii. Czy zwrócenie się do polskiego konsulatu jest również możliwe? Gobeliny pani Basi przedstawiają polskie pejzaże.
– Teoretycznie konsulaty na całym świecie powinny angażować się również w działalność kulturalną. Jednak konsulat nie zatrudnia specjalistów, którzy mogliby ocenić, czy ta twórczość jest godna promocji przez państwo polskie – wyjaśnia dyrektor Zacharko-Łagowska. – Konsulaty organizowały wystawy we Lwowie, Winnicy, w Kaliningradzie w Rosji, ale my braliśmy w tym udział. Dawaliśmy naszą pracę merytoryczną, od wyboru artysty, w zorganizowaniu jego wystawy, transportu, projektów folderu, zaproszeń, bannerów, plakatów. Konsulaty organizowały na miejscu wystawę z gotowych materiałów, wynajmowały przestrzenie wystawowe. Ale my jesteśmy firmą, która gwarantuje dobry poziom artystyczny, i nasza praca, którą wkładaliśmy w taką wystawę, też była na profesjonalnym poziomie merytorycznym. Konsulat mógł w ciemno brać to, co zaproponujemy, bo oni się nie znają na sztuce, ale my tak.
Przeczytaj też:
Dziura w drodze – jak otrzymać odszkodowanie?
Darowizna – czy zgłaszać ją do fiskusa? [POSŁUCHAJ]
W jaki sposób zrzec się spadku? Jak go odrzucić?
Jak bezpiecznie donieść pieniądze z banku do domu
Więcej porad z cyklu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00