Jak odzyskać utracone świadectwa pracy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak odzyskać utracone świadectwa pracy?

Jak odzyskać utracone świadectwa pracy?

Jak odzyskać utracone świadectwa pracy? Gdzie ich szukać, jeśli pracodawca już nie istnieje? Kiedy trzeba iść do sądu? – wyjaśnia radca prawny Przemysław Majewski.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą jednego ze słuchaczy, który zadzwonił do nas z takim problemem:

„Jak odzyskać utracone świadectwa pracy, które się spaliły. Jeszcze 10 lat i czeka mnie emerytura. Gdzie trzeba by było napisać albo zgłosić się, aby uzyskać odpisy świadectw pracy”.

Na to pytanie pomoże odpowiedzieć radca prawny Przemysław Majewski. Panie mecenasie, zacznijmy od samego początku, co zrobić, gdzie się zgłosić?

Gdzie się zgłosić, żeby odzyskać świadectwa pracy?

Jest kilka sposób odzyskania świadectwa pracy. W pierwszej kolejności poszukujemy dokumentów związanych z zatrudnieniem w archiwach. Druga droga to jest postępowanie sądowe.

Zanim udamy się do sądu, prześledźmy pierwszą możliwość. Nie znamy pełnej sytuacji naszego słuchacza, bo o tym nam nie powiedział, ale chyba najpierw trzeba sprawdzić, czy pracodawca jeszcze istnieje?

Jak sprawdzić, czy pracodawca ma archiwum

W takiej sytuacji, jeżeli pracodawca zatrudniał pracownika kilka lub kilkanaście lat temu, może być taka sytuacja, że pracodawca nie istnieje. W związku z tym należy ustalić, czy ma archiwum czy nie. Najprostszą metodą będzie sprawdzić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na stronie www.zus.pl jest zakładka Baza Wiedzy – w tej zakładce jest informacja o uzyskaniu lub odzyskaniu świadectwa pracy. Ta informacja zawiera również link do archiwów, które są podpięte do tej strony z podziałem na województwa. Jeżeli do wyszukiwarki wpiszemy nazwę pracodawcy, to uzyskamy informację, czy ten pracodawca ma archiwum i co najistotniejsze – gdzie to archiwum się znajduje.

A jeśli firma już nie istnieje?

Jeśli firma nie istnieje, nie ma prawa zniszczyć akt osobowych. Ma prawny obowiązek przekazać te akta do archiwum. Do niedawna ten obowiązek przechowywania akt wynosił lat 50, teraz wynosi 10.

Czy jest szansa na odzyskanie świadectw pracy, jeśli nie ma archiwum?

Wtedy możemy skorzystać z drogi sądowej. Od niedawna pojawił się przepis, który umożliwia sądowe zobowiązanie pracodawcy do wydania lub sprostowania świadectwa pracy. I tu, co jest istotne, jeśli pracodawca nie istnieje lub z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa o zobowiązanie do wydania świadectwa pracy jest niemożliwe, to pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia do sądu z żądaniem ustalenia uprawnień do otrzymania świadectwa pracy. W takim postępowaniu sądowym może dojść do odtworzenia świadectwa pracy.

Czy były pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy?

Pracownik ma prawo w każdym momencie wystąpić do pracodawcy o wydanie odpisu.

Nasz słuchacz powiedział, że za 10 lat przejdzie na emeryturę. Może warto wybrać się do ZUS-u. Może tam są już jego dokumenty?

Czy w ZUS są nasze świadectwa pracy?

Większość ubezpieczonych jest przekonana, że ZUS powinien posiadać wszystkie dokumenty. Niestety to nie do końca jest to prawda. ZUS nie dysponuje dokumentami, które powstały w wyniku rozpoczęcia bądź zakończenia stosunku pracy, takimi jak umowa o pracę, aneksy czy świadectwo pracy. Natomiast ZUS dysponuje informacją, która jest pochodną tych dokumentów. Kiedy pracownik podejmuje zatrudnienie, jest zgłaszany do ZUS-u (mówiąc potocznie). Kiedy kończy pracę, zostaje wyrejestrowany z ZUS-u. Pomiędzy tymi datami odprowadzane są składki, więc można tak powiedzieć, ze ZUS ma informacje o tym, gdzie pracownik był zatrudniony, jakie uzyskiwał wynagrodzenie, jakie były płacone składki. Ale nie jest to świadectwo pracy.

Przeczytaj też:

Sprawdź, jakie jeszcze problemy słuchaczy rozwiązywał Michał Pustuła w „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >