Jak ochronić się przed ugryzieniami komarów?

Komar Fot. Pixabay

Dowiedz się, jak ustrzec się ugryzień komarów. Jakie repelenty stosować? O czym pamiętać? Sprawdź też, jak właściwie używać moskitiery.

Wraz z nadejściem lata oraz możliwością wyjazdu na upragniony urlop na łonie natury tylko jedna rzecz kładzie się cieniem na perspektywie wypoczynku. Chodzi oczywiście o komary, których chmary tylko czekają aż rozciągniemy się na leżaku lub kocu i stracimy czujność. Sprawdźmy więc, w jaki sposób można spróbować ochronić się przed uskrzydlonymi krwiopijcami.

Sposoby na odstraszenie komarów:

Repelenty

Aby nie dopuścić do siebie komarów, powinniśmy używać repelentów z co najmniej jednym aktywnym składnikiem wypisanym poniżej. Jeśli używa się ich zgodnie z instrukcją, to ich właściwości i skuteczność są potwierdzone – nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Skuteczne są takie składniki jak:

 • DEET (dietylotoluamid) o stężeniu co najmniej 20-30% i wyższym;
 • Ikardyna (pikardyna);
 • IR 3535
 • olejki eteryczne: z eukaliptusa cytrynowego lub cytronelowego
 • Para-mentanodiol (PMD).

Może Cię zainteresować:

Porady dla dzieci i dorosłych

Oprócz środków odstraszających komary można też wykorzystywać inne sposoby ochrony przed tymi owadami. Jeśli więc nie dysponujesz repelentami, to stosuj się do poniższych porad:

 • Noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami – zasłaniającymi ręce i nogi;
 • Jeśli planujesz się posmarować kremem przeciwsłonecznym oraz repelentem, to najpierw użyj kremu przeciwsłonecznego a dopiero potem użyj repelentu przeciwko komarom;
 • Nie używaj repelentów na skórze zakrytej ubraniem;
 • Jeśli używasz repelentów na dzieciach, to: zawsze przestrzegaj instrukcji na opakowaniu, najpierw nałóż środek na swoje ręce a dopiero potem nałóż na skórę dziecka, nie używaj olejków z eukaliptusa cytrynowego lub cytronelowego lub PMD na dzieciach poniżej 3. roku życia;
 • Komary nie lubią ruchu powietrza, więc warto też zostawić włączony wiatrak lub klimatyzację, jeśli jest taka możliwość.

Moskitiera – jak właściwie jej używać?

Moskitiery mogą bardzo skutecznie chronić nas przed ugryzieniem komarów, jednak trzeba wiedzieć, jak właściwie ich używać. Używając moskitiery:

 • Idąc spać włóż dół moskitiery pod materac, żeby uniemożliwić komarom dostęp. Ewentualnie można wybrać moskitierę na tyle długą, żeby sięgnęła podłogi;
 • Sprawdź, czy w moskitierze nie ma żadnych dziur lub rozdarć. Jeśli są – postaraj się je zlikwidować nitką lub nawet mocną taśmą klejącą;
 • Jeśli moskitiera ma wisieć nad łóżkiem małego dziecka, naciągnij ją mocno, żeby w nocy dziecko jej nie dosięgnęło i się nią nie zadławiło;
 • Dopilnuj, żeby wszelkie źródła ciepła – takie jak papierosy czy świeczki – znalazły się daleko od moskitiery, żeby uniknąć pożaru;
 • Nie śpij przykryty moskitierą, bo wówczas komary mogą cię ugryźć przez otwory w siatce – moskitiera powinna znajdować się nad tobą.

Sposoby na uniknięcie pogryzienia przez komary

Jakie składniki repelentów na komary są skuteczne?

Należy korzystać z repelentów, które w składzie mają: DEET (dietylotoluamid) o stężeniu co najmniej 20-30% i wyższym, Ikardynę (pikardynę), IR 3535, olejki eteryczne: z eukaliptusa cytrynowego lub cytronelowego lub Para-mentanodiol (PMD).

Jak połączyć krem do opalania z repelentami przeciw komarom?

Jeśli planujesz się posmarować kremem przeciwsłonecznym oraz repelentem, to najpierw użyj kremu przeciwsłonecznego a dopiero potem użyj repelentu przeciwko komarom.

Jak skutecznie używać moskitiery?

Idąc spać włóż dół moskitiery pod materac, żeby uniemożliwić komarom dostęp. Ewentualnie można wybrać moskitierę na tyle długą, żeby sięgnęła podłogi.

Powiązane

Jackfruit – co to za owoc?

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest zagrożone – alarmują lekarze w USA

Jakie drewno jest najlepsze do kominka? [PORADNIK]